Jak odwrócić ciąg wsteczny w kominie?
W standardowych systemach ogrzewania wykorzystuje się zwykle grawitacyjne usuwanie powstałych spalin. Ze względu na różnice gęstości między rozgrzanym powietrzem wydobywającym się z kotła a chłodnym znajdującym się na zewnątrz, gazy powinny być samoczynnie zasysane na zewnątrz budynku. Powinny, choć nie zawsze tak się dzieje. W niektórych przypadkach pojawia się tzw. ciąg wsteczny, który może powodować przedostawanie się szkodliwych substancji do wnętrza pomieszczeń. Co wpływa na wystąpienie takiego procesu? I jak mu przeciwdziałać?
Gdy wszystko działa zgodnie z planem
Naturalny ciąg powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza znajdującego się w środku mieszkania a atmosfery na zewnątrz budynku. W przypadku, gdy w środku jest ona mniejsza niż na zewnątrz, dochodzi do grawitacyjnego wydostawania się powietrza o mniejszej gęstości poza budynek przez system kominowy. W wyniku tego procesu wszystkie powstałe podczas spalania gazy są automatycznie usuwane z systemu grzewczego.
Prawidłowo działający system skutecznie usuwa powstałe podczas pracy kotła substancje, a przy tym może poprawić jego wydajność. W przypadku problemów i wystąpienia wstecznego ciągu mogą nie tylko wystąpić kłopoty z dymem przedostającym się do pomieszczeń. Taki stan wpływa również na obniżenie jakości spalania.
Dlaczego ciąg wsteczny może być niebezpieczny?
W sytuacji odwrotnej, gdy to powietrze na zewnątrz jest cieplejsze od gazów w środku mieszkania, może powstać ciąg wsteczny. Będzie on powodował przedostawanie się spalin do środka pomieszczeń, może również znacznie utrudnić proces ogrzewania. Co warto podkreślić, zjawisko przez długi czas może być niezauważalne przez domowników, ze względu na częste wietrzenie pomieszczeń.
O niebezpieczeństwie wynikającym z takiego stanu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Spaliny zawierają w sobie dwutlenek węgla oraz czad, który przy ciągu wstecznym może powodować zmniejszenie jakości wdychanego powietrza, a nawet objawy zatrucia. Wydostający się przez kratkę wentylacyjną dym ma również nieprzyjemny zapach, ponadto sam proces spalania opału może być przez to poważnie zaburzony.
Jak usunąć uciążliwy efekt?
Po stwierdzeniu ciągu wstecznego warto podjąć odpowiednie działania, aby go wyeliminować. Jednym ze sposobów, które często wykorzystywane są przed specjalistów jest przedłużenie wylotu systemu usuwania spalin. Aby to zrobić, nakłada się na kominy dwuścienne specjalne łączniki.
Jeśli ciąg wsteczny spowodowany jest przez działanie wiatru, na komin dwuścienny izolowany można zastosować specjalną nasadę. Ma ona na celu osłonić komin, przez co nie będzie on ogrzewał powietrza wokół wylotu.
Może spodobać Ci się również:
Dzisiaj nowe technologie mają coraz większy wpływ na wyniki, jakie odnoszą przedsiębiorstwa. Korzystanie z innowacyjnych rozwiązań przekłada się na m.in. wzrost efektywności, ograniczanie kosztów. Jednocześnie tylko największe korporacje mogą pozwolić…
Czytaj więcej