Tynki gipsowe czy cementowo wapienne – które zastosować w garażu?

photo 1546552356 3fae876a61caixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Wnętrza pokoi mieszkalnych najczęściej zabezpieczane są tynkiem gipsowym. To mieszanka o drobnokrystalicznej strukturze, która doskonale zabezpieczy ściany i pomoże uzyskać powierzchnię o gładkiej fakturze. Jest ona jednak dość słabo odporna na wilgoć, w przeciwieństwie do podstawowego typu zaprawy, jakim jest tynk cementowo-wapienny. Którą mieszankę z tych dwóch warto wykorzystać do zabezpieczenia ścian garażu?

Warto przeanalizować warunki w pomieszczeniu

Pamiętajmy, że budynek mieszkalny najczęściej jest w pełni ogrzewany, a względna temperatura wnętrz oscyluje wokół stałego poziomu. W takich warunkach tynk gipsowy utrzymuje się znacznie dłużej i będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat. Pomieszczenia garażowe najczęściej nie są dogrzewane, przez co ściany będą częściej narażone na zmiany temperatur.

Uwzględniając ten fakt, warto rozważyć zastosowanie zaprawy cementowo-wapiennej. W tym przypadku agregat do gipsu może się nie sprawdzić, ponieważ powłoka przygotowana z takiego surowca będzie po prostu mniej trwała. Mieszanka cementowo-wapienna wykazuje się znacznie większą wytrzymałością i odpornością na działanie temperatur.

Kosztowo wychodzi raczej po równo

Tynki cementowo-wapienne to zwykle najtańsze na rynku zaprawy do zabezpieczania ścian. Nie oznacza to jednak, że koszt przygotowania powłoki będzie równie niski. Należy pamiętać, że ten typ tynku przygotowuje się w formie kilku warstw, których łączna maksymalna grubość często przekracza 2 cm. Oznacza to więc, że będziemy potrzebować większej ilości zaprawy, co przełoży się na koszty.

Tynk gipsowy jest nieco droższy, lecz nakłada się go w formie pojedynczej warstwy. Z pomocą agregatu do gładzi łatwiej jest przygotować warstwę o równomiernej grubości. W kwestii kosztów prac oba typy zaprawy wypadają zatem bardzo podobnie, dlatego cena nie powinna być głównym wyznacznikiem doboru mieszanki.

Jaki tynk wybrać do garażu?

Jeżeli to pomieszczenie jest stale ogrzewane, można rozważyć zastosowanie tynku gipsowego. Przygotowanie takiej zaprawy będzie dość proste, a jakość tynku nałożonego z pomocą agregatu do gipsu również może być zadowalająca. Trzeba jednak pamiętać o tym, by stale osuszać pomieszczenie i nie dopuszczać do występowania dużych różnic temperatur.

Jeżeli garaż znajduje się pod ziemią, lub nie jest dogrzewany, lepiej wykorzystać tynk cementowo-wapienny. Jest on bardziej odporny na czynniki atmosferyczne i skutecznie chroni ściany obiektu przed wilgocią. To również stosunkowo tania zaprawa, która zabezpieczy powierzchnię ścian na wiele lat.

Może spodobać Ci się również:

photo 1512207855369 643452a63d46cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxtYWtldXB8ZW58MXwwfHx8MTYxODMwMDIxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Danessa Myricks – wybieraj kosmetyki światowej marki i ciesz się pięknym makijażem. Poznaj produkty, które zachwycą każdą kobietę

1 kwietnia 2024

Stosowanie kosmetyków do make-upu to codzienny rytuał większości kobiet. Dzięki kosmetykom twarz staje się bardziej wyrazista, a Ty możesz poczuć się, dzięki temu jeszcze pewniej. Należy wiedzieć, że to, jakie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady