Jak szukać pracy będąc na wypowiedzeniu?

photo 1528238646472 f2366160b6c1ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Utrata pracy wiąże się zazwyczaj z dużym stresem, a nawet strachem, że ciężko będzie znaleźć nowe zajęcie zarobkowe. Pracownik, który z różnych przyczyn otrzymuje wypowiedzenie, a nie ma w zanadrzu innej oferty staje przed dylematem, kiedy i w jaki sposób zacząć poszukiwanie nowego pracodawcy. Wiele osób odchodzących z pracy ze swojej inicjatywy ma już w perspektywie nowe zajęcie, ale są też tacy, którym aktualny pracodawca dziękuje za pracę i ci muszą zaczynać wszystko od zera.

Kluczowy jest tutaj okres wypowiedzenia i wybranie dobrego sposobu na znalezienie nowej pracy. Można oczywiście zamieścić w internecie głoszenie pt. „szukam pracy” i liczyć na to, że oferty szybko napłyną. Efektywniejsze jest jednak samodzielne poszukiwanie nowego zatrudnienia.

Wypowiedzenie z pracy – formalności

W jaki sposób szybko znaleźć nową pracę, gdy obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia? Formalnie do ostatniego dnia pracownik zobowiązany jest do sumiennego wykonywania swoich obowiązków. To z całą pewnością może ograniczyć możliwości poszukiwania nowej pracy.

Okres wypowiedzenia może trwać dwa tygodnie, miesiąc lub, przy długim stażu, nawet 3 miesiące. Ciężko w tym czasie organizować sobie spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Jednakże jest to też czas, kiedy można przygotować sobie dobre CV oraz na spokojnie szukać odpowiednich ofert.

Jak przyszły pracodawca zareaguje na okres wypowiedzenie?

To pytanie często się nasuwa podczas umawiania się na rozmowę kwalifikacyjną z przyszłym pracodawcą. Można śmiało powiedzieć, że reakcje są różne, ale na pewno potencjalni pracodawcy nie postrzegają tego negatywnie. Wiąże się to często z tym, że pracodawcy również często szukają nowego pracownika na miejsce kogoś, kto odchodzi i również jest w okresie wypowiedzenia.

W tej kwestii znaczenie ma również poziom kwalifikacji. Warto wiedzieć, że żaden pracodawca nie zwalnia takiego pracownika, chyba, że całkowicie zmienia profil swojej działalności lub zamyka ją. Wykwalifikowany pracownik staje się rarytasem, na którego czeka już kolejka nowych pracodawców.

Kilka pomysłów, jak znaleźć pracę na wypowiedzeniu.

Pracownik, nie chcąc łamać przepisów prawa pracy, może je umiejętnie wykorzystać. Zazwyczaj przysługuje mu jeszcze urlop, który musi zrealizować. To wyśmienity pomysł, by odpocząć i nabrać sił przed nowymi wyzwaniami.

Jest to również dobry czas na umówienie spotkań i uczestniczenie w procesach rekrutacyjnych. Dobrym pomysłem jest dogadanie się z aktualnym pracodawcą, który dopasuje grafik do potrzeb pracownika.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Kto może prowadzić kadry i płace? Jakie wymagania muszą spełniać kandydaci na stanowisko kadr i płac?

1 listopada 2021

Działanie firmy opiera się na prawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych jej działów. Zakres prac oraz obowiązków, jakie będą mieli pracownicy danego przedsiębiorstwa, zależy przede wszystkim od tego, czym będzie się ono zajmowało.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady