Znieczulenie stomatologiczne – jak długo działa? Kiedy stomatolog podaje znieczulenie?

Zdrowe zęby, a tym samym piękny uśmiech to coś, co sprawia, że nasze samopoczucie jest znacznie lepsze. Warto dodać, że jednym z najważniejszych elementów, który pozwala zachować zdrowe i ładne zęby jest nie tylko prawidłowa higiena, ale też regularne wizyty u stomatologa. Dentysta podczas wizyty może w porę wychwycić ubytki, a tym samym szybko wyleczyć zęby. Dla większego komfortu pacjenci mogą liczyć na znieczulenie. Jak długo działa takie znieczulenie i kiedy stomatolog je podaje?
Jak długo działa znieczulenie stomatologiczne?
Znieczulenie stomatologiczne jest ogromnym udogodnieniem, jeżeli chodzi o komfort podczas leczenia w gabinecie dentystycznym. Określenie dokładnego czasu, przez jaki będzie działało znieczulenie nie jest możliwe, ponieważ zależy to od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest konkretny środek, jaki zostanie podany oraz tolerancja pacjenta na dany środek.
Ponadto ważna jest też ilość takiego środka i to, jak duży zabieg będzie przeprowadzany. Szacunkowy czas, przez jaki może działać znieczulenie to od 30 minut do nawet 6 godzin. W przypadku znieczulenia nasiękowego czas jego działania będzie znacznie krótszy w porównaniu do znieczulenia przewodowego, które stosowane jest zazwyczaj podczas leczenia endodontycznego.
Kiedy konieczne jest podanie znieczulenia stomatologicznego?
Dentysta Białystok podaje znieczulenie zawsze, gdy leczenie wiąże się z ingerencją w zęba, a więc zabiegi tj. usuwanie kamienia, czy piaskowanie nie wymagają tego typu działań. Znieczulenie podawane jest w przypadku wspomnianego już wcześniej leczenia kanałowego, usuwania zębów lub innych zabiegów chirurgicznych.
Oczywiście znieczulenie może zostać podane też w czasie zwykłego leczenia ubytków, co ma na celu zwiększenie komfortu psychicznego pacjenta. Samopoczucie osoby siedzącej na fotelu dentystycznym to niezwykle ważna kwestia wpływająca na decyzję o kolejnej wizycie.
Czy istnieją przeciwwskazania do znieczulenia stomatologicznego?
Nie ma większych przeciwwskazań do podania znieczulenia w gabinecie dentystycznym. Oczywiście wyjątkiem jest tutaj uczulenie na środek znieczulający. Podanie znieczulenia w takiej sytuacji może mieć poważne konsekwencje, a także doprowadzić do śmierci pacjenta.
Na szczęście uczulenie na znieczulenie występuje dosyć rzadko, dzięki czemu można w pełni korzystać z leczenia bez bólu. Warto mieć na uwadze, że znieczulenie nie jest bez wpływu na organizm ludzki, jednak to podawane miejscowo u stomatologa nie jest żadnym zagrożeniem.
Może spodobać Ci się również:
Za odpowiednie warunki na stanowisku pracy, odpowiada właściciel firmy. Jednak nawet jeśli zachowamy wszystkie zasady bezpieczeństwa, przez błąd ludzki również mogą wystąpić zdarzenia losowe. Nie jest to przyjemna sytuacja zarówno…
Czytaj więcej