Wypadek przy pracy – kto płaci odszkodowanie?

unnamed file 2

Za odpowiednie warunki na stanowisku pracy, odpowiada właściciel firmy. Jednak nawet jeśli zachowamy wszystkie zasady bezpieczeństwa, przez błąd ludzki również mogą wystąpić zdarzenia losowe. Nie jest to przyjemna sytuacja zarówno dla poszkodowanego, jak i jego przełożonego. Wypadki przy pracy wiążą się z koniecznością wypłaty odszkodowania i rekompensaty za naruszenie  zdrowia. Kto za to odpowiada?

Kto wypłaca odszkodowania?

Jak wskazuje radca prawny, obowiązkiem pracodawcy jest wykupienie ubezpieczenia OC na każdego z pracowników. To właśnie z tej polisy, w razie wypadku fundowane są odszkodowania. Osoba, która uległa wypadkowi lub jego rodzina może wtedy starać się o odszkodowanie za wypadek w pracy bezpośrednio u ubezpieczyciela, a nie u szefa.

Co jednak robić w przypadku, gdy pracodawca nie wykpił polisy? Wtedy przełożony swoim majątkiem odpowiada za wypłatę odszkodowania. Na szczęście takie przypadki są już dziś mało powszechne, większe przedsiębiorstwa generalnie zwykle załatwiają ubezpieczenie dla swoich pracowników.

W pierwszej kolejności idę do ZUS-u

Po rekompensatę za naruszenie zdrowia lub życia pracownika mogą ubiegać się osoby, które udowodnią wystąpienie wypadku z bezpośredniej winy pracodawcy. Zwykle sprawy te dotyczą niedotrzymania przez przedsiębiorcę wymogów BHP, przez które doszło do nieszczęśliwego wypadku. Jeśli nie mamy pewności, czy faktycznie sprawa będzie rozstrzygnięta na naszą korzyść, może przydać się dobra kancelaria prawna. Kraków jest miejscem, w którym specjaliści udzielą niezbędnych porad.

Głównym dokumentem zaświadczającym o wystąpieniu i przyczynach wypadku jest specjalny protokół. To na jego podstawie zwykle dokonuje się weryfikacji, czy pracownik powinien otrzymać rekompensatę. Aby środki zostały wypłacone, musi się w nim znajdować stwierdzenie, że doszło do zaniedbań ze strony pracodawcy.

Na co może liczyć poszkodowany?

Ubezpieczyciel w ramach zakupionej polisy wypłaca odpowiednią kwotę rekompensaty. Jej wysokość zwykle obliczana jest na podstawie skali poniesionych szkód, przez co w każdym przypadku ustalana jest indywidualnie. Świadczenie przyznawane jest w formie rekompensaty za straty materialne. 

Na sumę kwoty odszkodowania składają się koszty rehabilitacji i leczenia, a także opieki w czasie choroby pracownika. Wliczane są również koszty dodatkowe, takie jak opłaty za dojazdy do lekarzy. Kancelarie prawnicze zwykle doliczają również środki związane z utraconym dochodem w czasie rekonwalescencji.

Może spodobać Ci się również:

photo 1519003722824 194d4455a60ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHx0cnVja3xlbnwxfDB8fHwxNjg2Nzc1NDQzfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Przeprowadzka – co zabrać? Lista zadań z pewnością ułatwi zadanie

1 sierpnia 2023

Realizacja przeprowadzki to wymagające zadanie, do którego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Przenosiny na nowe miejsce zawsze wzbudzają skrajne emocje połączone ze stresem i ekscytacją dotyczącą chęci eksploracji nowego lokum. Warto…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady