Zabieg usuwania kamienia nazębnego – dlaczego jest tak ważny?
Kamień nazębny nie tylko szpeci uśmiech, ale jest również przyczyną osłabienia stanu uzębienia oraz powstawania wielu schorzeń. Systematyczna kontrola stomatologiczna pozwala na utrzymanie wnętrza jamy ustnej w dobrym stanie, m.in. poprzez okresowe wykonywanie skalingu.
Istotne jest znalezienie takiego gabinetu, w którym wszelkie zabiegi związane z uzębieniem wykonuje wyspecjalizowany stomatolog. Kraków Bronowice oraz inne dzielnice w tym pięknym, dużym mieście zapewniają najbliższym mieszkańcom profesjonalną opiekę takich specjalistów.
Jak powstaje kamień nazębny i kiedy należy poddać się zabiegowi jego usunięcia?
Zęby każdego człowieka narażone są na powstanie kamienia, różnicą jest to, że w niektórych przypadkach powstaje on szybciej, a w innych wolniej narasta. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka w kolorze białym lub żółtym, mocno przylegająca do zewnętrznej warstwy zęba. Dopóki jest miękkim osadem, możliwe jest usunięcie szczoteczką oraz odpowiednimi preparatami w płynie.
Dbałość o codzienną higienę jamy ustnej z pewnością opóźnia powstanie kamienia nazębnego. Niestety, nie we wszystkie miejsca w przyzębiu można łatwo dotrzeć. Tylne zęby są, w związku z tym najbardziej narażone i płytka nazębna właśnie tam najczęściej powstaje i twardnieje.
Do czego może doprowadzić osadzanie się kamienia nazębnego?
Kamień nazębny psuje na pewno urodę, a zęby nie wyglądają ani ładnie, ani zdrowo. Dodatkowo jest przyczyna wielu dolegliwości takich, jak stany zapalne, nadwrażliwość, nieprzyjemny oddech, pogarszający się stan zdrowia całego przyzębia. Są to objawy towarzyszące postępującemu nawarstwianiu kamienia już w kieszonkach dziąsłowych.
Istotne jest, żeby zęby poddać zabiegowi skalingu oraz piaskowania minimum raz w roku. Optymalnie takie zabiegi warto wykonywać co 6 miesięcy.
Usuwanie kamienia nazębnego i piaskowanie, co to jest?
Do usuwania płytki nazębnej stomatolog używa narzędzia, które „odłupuje” ją od szkliwa zęba. Nie jest to bolesny zabieg, choć z pewnością dźwięk „piłowania” może nie być przyjemny. Ból w minimalnym stopniu można odczuć w miejscach bardziej wrażliwych przyzębia.
Piaskowanie to zabieg, który pozwala na usunięcie przebarwień oraz miękkiego nalotu na zębach, zanim jeszcze powstanie kamień. Do tego zabiegu używa się odpowiedniego piasku dentystycznego, a zanieczyszczenia są usuwane nawet z najbardziej niedostępnych miejsc.
Zaniedbane zęby i brak regularnego oczyszczania z kamienia prowadzą do poważnych schorzeń, np. paradontozy oraz osłabienia zębów i ich wypadania.
Może spodobać Ci się również:
Każdy, kto nie prowadził jeszcze działalności gospodarczej może być przekonany, że ta forma aktywności zawodowej ma same zalety. Praca na swoim bardzo często jawi się jako spełnienie marzeń i okazja…
Czytaj więcej