Jakie są plusy i minusy działalności gospodarczej?

Jakie są plusy i minusy działalności gospodarczej?

Każdy, kto nie prowadził jeszcze działalności gospodarczej może być przekonany, że ta forma aktywności zawodowej ma same zalety. Praca na swoim bardzo często jawi się jako spełnienie marzeń i okazja do realizacji własnych ambitnych projektów. Wiele osób otwiera swoje firmy, mając przygotowany ich zdaniem rewolucyjny produkt, który ma przynieść szybkie i pokaźne zyski. Tymczasem życie pokazuje, że prowadzenie przedsiębiorstwa wcale nie jest proste, a sukces nie jest dostępny dla każdego.

Jakie zalety ma własna działalność gospodarcza?

Zalety prowadzenia biznesu doceniają przede wszystkim te osoby, które długo pracowały na etacie i nie były zadowolone ze swojej sytuacji. Praca na swoim pozwala na pewną niezależność, możliwość decydowania, dobierania sobie pracowników i współpracowników. Brak nad sobą szefa niewątpliwie jest pozytywnym czynnikiem. Przedsiębiorca nie jest więc skazany na mobbing czy znoszenie humorów swojego przełożonego. 

Plusem jest także większy wpływ na wysokość osiąganych zarobków. W pracy etatowej bardzo często jest tak, że zaangażowany pracownik latami otrzymuje to samo wynagrodzenie i nikt nie dostrzega jego starań. Pracując na swoim mamy większy wpływ na kondycję firmy. Gdy sytuacja jest trudna zawsze możemy się przebranżowić, wprowadzić nowy produkt czy samodzielnie poszukać możliwości cięcia kosztów. 

Wreszcie posiadanie własnego biznesu pozwala na uzyskanie wyższego prestiżu. Jeśli nasze przedsięwzięcie się powiedzie, mamy szansę więcej zarabiać i dowolnie inwestować nadwyżki. Prowadzenie biznesu to możliwość stałego podnoszenia sobie poprzeczki. Można stawać do różnych konkursów, zdobywać certyfikaty, promować się na targach i w lokalnym otoczeniu.

Wady prowadzenia firmy

Własna firma to przede wszystkim bardzo duże obciążeniem czasowe. Szczególnie w początkach jej działalności trzeba pracować bardzo dużo. Zwykle jest to kilkanaście godzin dziennie, nie wyłączając weekendów. Bardzo dużym minusem jest fakt, że trudno oddzielić sprawy zawodowe od życia prywatnego, gdy klienci dzwonią o każdej porze w pilnych sprawach. 

Przedsiębiorca w jednoosobowej firmie jest zdany sam na siebie i osobiście musi rozwiązywać wszelkie problemy. Własny biznes oznacza więc ogromne obciążenie psychiczne. Tutaj każdego dnia trzeba martwić się tym, czy udało nam się zarobić pieniądze. Bardzo często jest tak, że przedsiębiorca pomimo tego, że pracuje, to nie zarabia, bo akurat zdarzyły się straty czy niespodziewane koszty.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak zachęcić dziecko do nauki matematyki?

1 grudnia 2021

Matematyka to przedmiot, który wielu dzieciom sprawia ogromne problemy a przecież wiedza, którą daje, jest bardzo wartościowa i przydatna. Matematyka jako przedmiot przewija się od początku kształcenia aż po studia. …

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady