Jakie są objawy choroby nerek u psa?

unnamed file 7

Dla każdego właściciela psa, jego zdrowie jest najważniejsze. Niestety czworonogi również bardzo często dotykają choroby, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakim spotyka się przychodnia weterynaryjna są kłopoty z nerkami. To niezwykle ważny narząd w organizmie czworonoga, którego dysfunkcja prowadzić może do poważnych konsekwencji…

Co powoduje niewydolność nerek u psów?

U części zwierząt, za rozwój schorzenia odpowiada wiek. Badania wykazały, że ryzyko pojawienia się problemów z nerkami wzrasta dwukrotnie wśród zwierząt mających 10-15 lat. Jest to zrozumiałe, podobnie jak organizm ludzki, ciało zwierzęcia również ulega starzeniu.

Niekiedy powodem rozwoju chorób może być niedostosowana karma. Część produktów, szczególnie te o dużej zawartości fosforu, sodu i białka mogą negatywnie wpływać na działanie nerek i szybciej doprowadzać do rozwoju infekcji.

Czasem ryzyko wystąpienia choroby nerek zależy także od rasy czworonoga. U niektórych psów występuje znacznie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia określonych typów schorzeń nerek i wiąże się to z uwarunkowaniami genetycznymi.

Jak rozpoznać niewydolność nerek u psa?

Najczęściej wcale nie jest to proste zadanie. O rozwoju choroby mogą świadczyć niektóre symptomy, które powinien skonsultować dobry weterynarz. Kraków Podgórze to miejsce, gdzie możesz skontaktować się z naszym specjalistom.

W początkowej fazie rozwoju choroby najczęściej pojawia się:

  • wzrost pragnienia i oddawania moczu, 
  • utrata wagi oraz spadek apetytu, 
  • wymiony i biegunka, 
  • nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia.

Ostra niewydolność nerek może być spowodowana urazem, utratą krwi, stresem związanym z zabiegiem chirurgicznym zwierzęcia czy przyjmowaniem niektórych leków.

Co zrobić po zaobserwowaniu problemu?

Na początku dobrze jest, gdy czworonoga zbada doświadczony weterynarz. Pomoże on zidentyfikować przyczyny problemu i ustalić odpowiednie metody leczenia. Interwencja specjalisty jest szczególnie istotna w przypadku podejrzenia przewlekłej choroby nerek, nie zaszkodzi jednak profilaktyczne sprawdzenie stanu pupila po zaobserwowaniu dziwnych symptomów.

Aby przeciwdziałać rozwojowi chorób, dobrze jest odpowiednio zbilansować dietę psa. W przypadku pojawienia się objawów istotna jest zmiana karmy, poprzez zmniejszenie ilości białka, fosforu oraz soli w jej składzie. Ograniczenie aminokwasów pozwoli przywrócić organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. A zmniejszenie zawartości fosforu korzystnie wpłynie na regulację pracy nerek!

Może spodobać Ci się również:

photo 1564445477052 8a3787406bbfcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxsZWFybmluZyUyMHR1dG9yJTIwdGVhY2hlcnxlbnwxfDB8fHwxNjM1MjQ3Nzgzixlibrb 1.2.1q80w1080

Czy nauka w grupie przyniesie dobre efekty?

1 marca 2022

  Dla wielu wspólna nauka to podstawa i tylko tak potrafią pracować efektywnie. Część uczniów woli ciszę i indywidualny tok pracy we własnym tempie i na własnych zasadach. Czy nauka…

Czytaj więcej