Jakie są objawy choroby nerek u psa?

Dla każdego właściciela psa, jego zdrowie jest najważniejsze. Niestety czworonogi również bardzo często dotykają choroby, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakim spotyka się przychodnia weterynaryjna są kłopoty z nerkami. To niezwykle ważny narząd w organizmie czworonoga, którego dysfunkcja prowadzić może do poważnych konsekwencji…
Co powoduje niewydolność nerek u psów?
U części zwierząt, za rozwój schorzenia odpowiada wiek. Badania wykazały, że ryzyko pojawienia się problemów z nerkami wzrasta dwukrotnie wśród zwierząt mających 10-15 lat. Jest to zrozumiałe, podobnie jak organizm ludzki, ciało zwierzęcia również ulega starzeniu.
Niekiedy powodem rozwoju chorób może być niedostosowana karma. Część produktów, szczególnie te o dużej zawartości fosforu, sodu i białka mogą negatywnie wpływać na działanie nerek i szybciej doprowadzać do rozwoju infekcji.
Czasem ryzyko wystąpienia choroby nerek zależy także od rasy czworonoga. U niektórych psów występuje znacznie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia określonych typów schorzeń nerek i wiąże się to z uwarunkowaniami genetycznymi.
Jak rozpoznać niewydolność nerek u psa?
Najczęściej wcale nie jest to proste zadanie. O rozwoju choroby mogą świadczyć niektóre symptomy, które powinien skonsultować dobry weterynarz. Kraków Podgórze to miejsce, gdzie możesz skontaktować się z naszym specjalistom.
W początkowej fazie rozwoju choroby najczęściej pojawia się:
- wzrost pragnienia i oddawania moczu,
- utrata wagi oraz spadek apetytu,
- wymiony i biegunka,
- nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia.
Ostra niewydolność nerek może być spowodowana urazem, utratą krwi, stresem związanym z zabiegiem chirurgicznym zwierzęcia czy przyjmowaniem niektórych leków.
Co zrobić po zaobserwowaniu problemu?
Na początku dobrze jest, gdy czworonoga zbada doświadczony weterynarz. Pomoże on zidentyfikować przyczyny problemu i ustalić odpowiednie metody leczenia. Interwencja specjalisty jest szczególnie istotna w przypadku podejrzenia przewlekłej choroby nerek, nie zaszkodzi jednak profilaktyczne sprawdzenie stanu pupila po zaobserwowaniu dziwnych symptomów.
Aby przeciwdziałać rozwojowi chorób, dobrze jest odpowiednio zbilansować dietę psa. W przypadku pojawienia się objawów istotna jest zmiana karmy, poprzez zmniejszenie ilości białka, fosforu oraz soli w jej składzie. Ograniczenie aminokwasów pozwoli przywrócić organizmowi równowagę kwasowo-zasadową. A zmniejszenie zawartości fosforu korzystnie wpłynie na regulację pracy nerek!
Może spodobać Ci się również:
Uszkodzony wyświetlacz jest najczęstszą usterką, która dotyczyć może niemal każdego telefonu. Często wysokie koszty naprawy zniechęcają użytkowników do podejmowania takich działań. Skoro smartfon jest sprawny, ekran dotykowy funkcjonuje normalnie, wydawać…
Czytaj więcej