W jaki sposób headhunter szuka pracowników?

unnamed file 5

Czy poszukiwanie pracownika w obecnych czasach jest łatwe? Na to pytanie wielu przedsiębiorców może odpowiedzieć wymijająco. Znalezienie samo w sobie nie jest trudne, ale znalezienie idealnie pasującego pracownika wręcz zakrawa na cud.

Wyspecjalizowana działalność, wymagająca od pracownika doskonałych kwalifikacji i odpowiedniego przygotowania zawodowego wymaga również nawiązania współpracy z odpowiednim człowiekiem. Rozwiązaniem jest headhunter, czyli „łowca głów” potrafiący doskonale znaleźć zawodowca na dane stanowisko pracy.

Kim jest headhunter?

Głównym zadaniem headhuntera jest wyszukanie w sposób bezpośredni kandydata, który spełnia kryteria zatrudnienia u danego pracodawcy. Skuteczność jego działania oparta jest na umiejętnym wyszukaniu potencjalnego pracownika nie tylko wśród szukających pracy, ale również zatrudnionych w innych firmach.

Tego typu działania mają zazwyczaj miejsce wówczas, gdy stanowisko pracy jest wysoko wyspecjalizowane, a znalezienie bezrobotnego specjalisty, praktycznie niemożliwe. Headhunter działa nie tylko na rzecz pracodawców. Służy również szukającym pracy specjalistom, którzy z różnych przyczyn zostali bezrobotni

Cechy dobrego headhuntera

Łowców głów zatrudnia się po to, by skutecznie i szybko znaleźli pracownika na wakujące stanowisko. Taka osoba musi w związku z tym umieć zrozumieć potrzeby pracodawcy i dopasować do nich odpowiedniego kandydata. Spostrzegawczość, a także umiejętności negocjacyjne są tu bezwzględnie wymagane.

Chcąc pozyskać pracującego już specjalistę headhunter podczas utajonej rekrutacji mu umieć przekonać człowieka do zmiany obecnego życia na nowe. To oznacza niezbędną zdolność wyczucia i dopasowania całej oferty w sposób mocno spersonalizowany. Jednocześnie musi zachować się tak, by jego zleceniodawca nie został oskarżony o podkupywanie pracowników.

Znajdowanie pracowników przez headhuntera

Headhunter z wieloletnim doświadczeniem dysponuje swoimi kontaktami. Dzięki temu jest w stanie skutecznie namierzyć odpowiedniego kandydata. Dodatkową potężną bazę danych uzupełnia informacjami z branżowych for internetowych oraz z mediów społecznościowych.

Dobry headhunter pielęgnuje każdy kontakt, tak by w przyszłości móc go wykorzystać. Szukanie osób dla nowego zleceniodawcy zazwyczaj zaczyna się od wyselekcjonowania kandydatów bezrobotnych od tych pracujących.

Przez cały czas poszerza jednocześnie bazę danych tworząc nowe kontakty. W efekcie po kilku latach działania umie dobrze dopasować do siebie dwie strony pracownika i pracodawcę, nieistotne, kto jest zleceniodawcą.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak zachęcić dziecko do nauki matematyki?

1 grudnia 2021

Matematyka to przedmiot, który wielu dzieciom sprawia ogromne problemy a przecież wiedza, którą daje, jest bardzo wartościowa i przydatna. Matematyka jako przedmiot przewija się od początku kształcenia aż po studia. …

Czytaj więcej