Malowanie butelek szklanych. Jak dekorować butelki?

unnamed file

Istnieje wiele technik dekorowania butelek. Fabryka szkła zgodnie z ustaleniami odbiorcy może je wdrożyć już podczas etapu produkcji i przygotować odpowiedni wzór na wyrobach. Do jednej ze starszych, lecz wciąż wybieranych metod zdobienia należy malowanie. Wykorzystując  trwałe barwniki i odpowiednie maszyny można przygotować prostsze i bardziej skomplikowane detale. 

Kiedy stosuje się malowanie szkła?

Za pomocą standardowego malowania zwykle przygotowuje się mniej skomplikowane motywy barwne, które nie wymagają przygotowania drobniejszych detali. W zależności od oczekiwań i wymagań klienta, można przeprowadzić przemysłowe wykonanie dekoracji na większą skalę, jak również ręczne, precyzyjne zdobienie.

Huta szkła umożliwi przeprowadzenie malowania z wykorzystaniem różnej klasy barwników. Jeśli chodzi o sam proces, klient ma do dyspozycji nieograniczoną paletę kolorów i odcieni, dzięki którym znacznie prościej będzie przygotować konkretny, zaplanowany motyw.

Malowanie butelek szklanych można przeprowadzić zarówno po procesie produkcji wyrobów, jak i w trakcie ich wytwarzania. Dzięki tej drugiej opcji, wykonane dekoracje zostaną dodatkowo wzmocnione poprzez końcowy proces wypalania szkła. Inną możliwością jest barwienie naczyń przed ostatecznym jego formowaniem, dzięki temu uzyskuje ono odpowiedni efekt wizualny.

Jak pomalować szkło?

Malowanie szklanych butelek można przeprowadzić na kilka sposobów:

  • wykorzystując standardową technikę zdobienia ręcznego – to obecnie rzadko wykorzystywany sposób zdobienia, jest on jednak przydatny przy naczyniach o nieregularnych kształtach,
  • przeprowadzając malowanie z użyciem sitodruku, czyli specjalnej siatki, dzięki której przenoszony jest obraz ze wszystkimi drobnymi detalami,
  • stosując technikę Ink Jet. Dzięki niej możliwe będzie przygotowanie profesjonalnego nadruku na powierzchnię szkła,
  • nanosząc motywy, z wykorzystaniem specjalnych folii z połyskiem lub kalek.

Wszystkie powyższe metody mają swoje wady i zalety i mogą być zastosowane do przygotowania konkretnych motywów dekoracyjnych. Dobór techniki zależy przede wszystkim od spodziewanego efektu zdobienia, stopnia skomplikowania dekoracji oraz możliwości huty i budżetu klienta.

Jakie są inne sposoby zdobienia?

Huta szkła tur, umożliwia przeprowadzenie zdobienia szkła również z wykorzystaniem innych technologii. Dobrym sposobem na przygotowanie połyskujących powierzchni szkła jest metoda metalizacji. Polega ona na naniesieniu na naczynie cienkiej warstwy wybranego metalu, który stworzy unikalny wygląd wyrobu.

Producent szkła do zdobienia może także wykorzystać inne techniki, takie jak matowienie, hot stamping czy napylanie metalami szlachetnymi. Nie ma również przeciwwskazań do stosowania kilku metod jednocześnie – pozwoli to przygotować oryginalne i bogate kompozycje barwne.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1564420042700 a64e34a54c1bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OXx8dG9vdGglMjBzdG9tYWxvZ2ljYWwlMjBkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2NTc5NTYxMDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Korony cyrkonowe – na ile lat? Co wpływa na trwałość koron cyrkonowych?

1 lipca 2022

Odbudowa uzębienia to częsty zabieg wykonywany w celu uzupełnienia brakujących zębów. Obecnie wyróżniamy wiele sposobów na odbudowę zębów. Niestety nie każdym przypadku można zastosować dowolną metodę, gdyż to, w jaki…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady