Paradontoza – ile kosztuje leczenie i jak długo trwa?

Choroby przyzębia to dość częste przypadłości, które nieleczone mogą doprowadzić do utraty zębów. Periodontologia Kraków to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem zapalenia przyzębia, paradontozy, ale także innych chorób dziąseł. Ile kosztuje leczenie oraz jak długo trwa leczenie paradontozy? Jakie objawy powinny nas zaalarmować o problemie?

Czym jest i jak objawia się paradontoza?

Paradontoza jest infekcją, która atakuje tkanki przyzębia, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Powodem są bakterie namnażające się w jamie ustnej wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Oczywiście to nie jedyne przyczyny powstawania problemu, bo powodem mogą być również różnego rodzaju choroby. Chociaż większość z nas zakłada, że paradontoza to przypadłość występująca w starszym wieku, prawda jest taka, że może dotknąć również młodsze osoby, a nawet dzieci. 

Do głównych objawów paradontozy należy krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięcie szyjek zębowych, wydłużenie się koron zębów, może dojść także do ich ruchomości. Jeżeli zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy, warto od razu udać się do dentysty. 

Ile kosztuje leczenie i na czym polega?

Leczenie periodontologiczne można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to higienizacja, czyli usuwanie złogów nazębnych nad i poddziąsłowych. Ponadto dentysta udzieli wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej. Drugi etap to faza chirurgiczna, która jest niezbędna w przypadku choroby w zaawansowanym stadium. Może być to zabieg resekcyjny albo regeneracyjny. W tym wypadku niezbędna jest zazwyczaj tomografia komputerowa. Ostatni etap nazywa się fazą podtrzymującą, która polega na utrzymaniu osiągniętych efektów poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej.

Koszty leczenia paradontozy mogą być różne w zależności od tego, jak poważny jest problem. O ile usuwanie złogów nazębnych to koszt około 250-300 złotych, tak bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne mogą kosztować nawet 1000 złotych. To, dlatego warto w przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy zgłosić się do dentysty. Dzięki temu unikaniem bólu i drogiego leczenia.

Jak długo trwa leczenie?

Leczenie paradontozy zwiąże się z odbyciem kilku wizyt w zależności od tego, jak zaawansowane jest zapalenie. Niekiedy niezbędne będzie usunięcie zębów, jeżeli przyjdziemy do stomatologa zbyt późno. Trzeba również pamiętać o tym, że po leczeniu, należy regularnie chodzić na wizyty kontrolne, co jest niezwykle ważne w każdym przypadku.

Paradontoza jest chorobą, którą można wyleczyć pod warunkiem, że nie będziemy zwlekać z udaniem się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Nigdy nie warto bagatelizować dolegliwości związanych z zębami. Ból i krwawienie dziąseł to znak od naszego organizmu, że dzieje się coś złego. 

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Gdzie kupić panele winylowe? Jakie sklepy wybierać?

1 marca 2021

Wykończenie mieszkania lub wymiana podłogi na nową to nie lada wyzwanie dla wielu osób, które robią to po raz pierwszy. Niestety nie zawsze mamy odpowiednią wiedzę na ten temat, a…

Czytaj więcej