Jak wygląda rekrutacja na studia? Jakie wymagania należy spełnić?

photo 1558898479 33c0057a5d12cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDl8fHVuaXZlcnNpdHl8ZW58MXwwfHx8MTY3NDY4ODk5Nwixlibrb 4.0.3q80w1080

Uczelnie wyższe każdego roku oferują wiele interesujących kierunków. Dzięki tak szerokiej ofercie można wybrać kierunek najbardziej zbliżony do naszych zainteresowań. Ma to bardzo ważne znaczenie, ponieważ w przeciwnym razie czas studiów może być dla nas ciężkim okresem, a ukończony kierunek mało ciekawy. Jak wygląda rekrutacja na studia i jakie wymagania należy spełnić, aby dostać się na konkretny kierunek studiów?

Rekrutacja na studia – jak wygląda?

Każdy, kto chce aplikować na studia wyższe, musi wiedzieć, jak wygląda proces rekrutacji. Posiadanie takiej wiedzy jest niezbędne do tego, aby móc złożyć dokumenty na dany kierunek. Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną, co oznacza, że konieczny jest tu dostęp do Internetu.

Dokonanie rejestracji w wyznaczonym terminie jest pierwszym krokiem, jaki musi wykonać przyszły student. Poza tym ważne jest też dostarczenie wymaganych dokumentów, gdyż w przeciwnym razie dostanie się na studia będzie niemożliwe.

Oczywiście należy mieć świadomość tego, że na niektóre z kierunków bardzo ciężko się dostać z uwagi na dużą liczbę chętnych osób. Tutaj decydują oceny oraz wyniki z egzaminu dojrzałości.

Co zrobić, jeśli nie dostanę się na wybrany kierunek studiów?

Zawsze istnieje ryzyko, że nie dostaniemy się na wybrany kierunek studiów. Warto, więc zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji i wybrać inne kierunki, które będą drugi wyborem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dostaniemy się na uczelnię.

Istnieje też możliwość wzięcia udziału w rekrutacji uzupełniającej. Jest to dobra opcja, jeśli nie jesteśmy do końca zdecydowani, co do danego kierunku lub nie zdaliśmy jakiegoś przedmiotu maturalnego i czeka nas egzamin poprawkowy. Warto dodać, że dobrą opcją są tu też studia zaoczne, które mają wiele zalet i są popularne wśród studentów.

Kto można wziąć udział w rekrutacji na studia wyższe?

Studiować na uczelni wyższej może każdy, kto zdał maturę. Uzyskanie minimalnej liczby punktów daje możliwość złożenia dokumentów na uczelnię wyższą. Należy wiedzieć, że im lepsze wyniki osiągniemy z matury, tym lepszy kierunek możemy studiować.

Studia są dostępne nie tylko dla tych, którzy dopiero skończyli szkołę średnią, ale też dla nieco starszych osób. Wiek nie ma tu znaczenia, dlatego studiować może każdy. Często studia są uzupełnieniem poprzednich studiów, dlatego wiele kierunków cieszy się zainteresowaniem nie tylko maturzystów.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Doradca podatkowy i co dalej? W jakim zakresie może nam pomóc?

1 marca 2021

Praca doradcy podatkowego ma na celu niesienie pomocy innym osobom, które nie zawsze orientują się w obowiązujących przepisach. Jednak czy taki doradca jest w stanie rozwiązać każdy problem, z jakim…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady