Ile kosztuje polerowanie lakieru samochodowego?

photo 1510903117032 f1596c327647cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NHx8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Naprawy lakiernicze mogą znacznie uszczuplić domowy budżet. Dlatego właściciele pojazdów robią wszystko, by utrzymać wygląd karoserii w nienagannym stanie jak najdłużej. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a nawet mimo największych starań, z biegiem czasu powłoka i tak ulegnie zmatowieniu. W takim przypadku można przeprowadzić ponowne lakierowanie. Ile będzie kosztować taki proces?

Malowanie pojazdu – czy to się opłaca?

Odpowiedź brzmi: to zależy… W pierwszej kolejności dobrze jest oszacować wartość samego pojazdu. Bardzo często w starszych modelach ten sposób odnowy będzie po prostu nieopłacalny, a nawet może przewyższyć zysk z ewentualnej sprzedaży samochodu w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości odświeżenia wyglądu karoserii starego samochodu. W takim przypadku lepiej wypróbować innych metod, na przykład wypolerować powierzchnię.

Jeżeli chcemy zmienić kolor karoserii lub usunąć defekty eksploatacyjne na nowszym samochodzie, lakierowanie będzie znacznie lepszym sposobem. Nieskazitelny wygląd pojazdu będzie pożądany zarówno w czasie eksploatacji, jak i późniejszej sprzedaży. A zarysowania i odpryski lakieru mogą zniechęcać klientów do podjęcia transakcji nawet mimo tego, że stan samochodu będzie nienaganny.

Koszt całkowitego lakierowania może być wysoki.

W typowym warsztacie lakierniczym za taką usługę trzeba zapłacić od 5 do 10 tysięcy złotych. Kwota może być jeszcze wyższa i zależy od kilku czynników, między innymi:

  • jakości karoserii na dostarczonym samochodzie,
  • zastosowanych metod lakierowania,
  • kosztów związanych z zakupem odpowiednich preparatów lakierniczych,
  • sposobu wykończenia powłoki lakierniczej.

Warto podkreślić, że cały proces malowania samochodu jest złożony i czasochłonny. To nie jest zadanie na dwie godziny, często auto musi zostać w warsztacie nawet przez kilka tygodni. Dlatego decydując się na zmianę koloru samochodu, miej na uwadze fakt, że przez pewien okres nie będziesz mógł z niego korzystać.

Jakie są inne metody odświeżenia karoserii?

Jeżeli ubytki nie są głębokie, można spróbować polerowania. To prosta technika, która ma na celu zeszlifowanie powierzchni lakieru bezbarwnego do momentu, aż ubytki znikną. Warto jednak podkreślić, że takie prace najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy wiedzą, jak obrobić powłokę lakierniczą bez tworzenia kolejnych defektów.

Innym sposobem modyfikacji koloru karoserii jest oklejenie jej specjalną folią. To technika umożliwiająca wyostrzenie koloru karoserii lub zastąpienie go powłoką w innym odcieniu. Choć metoda jest prostsza i tańsza, ma obniżoną trwałość. Jest przede wszystkim mało odporna na uszkodzenia mechaniczne, które szybko mogą zniszczyć delikatną folię.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Malowanie butelek szklanych. Jak dekorować butelki?

1 listopada 2020

Istnieje wiele technik dekorowania butelek. Fabryka szkła zgodnie z ustaleniami odbiorcy może je wdrożyć już podczas etapu produkcji i przygotować odpowiedni wzór na wyrobach. Do jednej ze starszych, lecz wciąż…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady