Co to jest hiking i dlaczego warto rozpocząć taką aktywność?

photo 1602488737104 f107a9790709cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0NXx8bmlrZSUyMGFkaWRhcyUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDM3NzIzMTl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Sport to zdrowie – o słuszności tego powiedzenia nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. Dlatego coraz więcej osób odwiedza siłownię, basen czy obiekty rekreacyjne. Jednak by utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji, wystarczy odrobina aktywności, na przykład poprzez hiking. Na czym polega ten sport?

Hiking, czyli wędrówka

To stosunkowo nowa aktywność, która zdobywa stopniowo spore uznanie wśród ludzi na całym świecie. Jest bardzo podobna do znanego wszystkim trekkingu i opiera się na kilkugodzinnej wędrówce. W przypadku hikingu jednak myślimy o spacerze po umiarkowanym, łagodnym terenie, gdzie raczej nie napotkamy przeszkód charakterystycznych na przykład podczas wyprawy w górach.

Hiking nie wymaga przy tym wielu akcesoriów. Tak naprawdę najistotniejszym elementem, który każdy powinien tutaj mieć są odpowiednie salomon buty. Ubrania najlepiej dostosować do panującej temperatury, a w plecaku można jeszcze umieścić zapas jedzenia i picia na kilkugodzinną wyprawę. Hiking jest więc stosunkowo tanim sportem, który można uprawiać dosłownie wszędzie.

Czy taka aktywność ma sens?

Wielogodzinna wyprawa może przyczynić się do poprawy budowy naszej sylwetki. Podczas chodzenia aktywują się różne mięśnie ciała, a organizm zaczyna spalać zalegające w tkance tłuszczowej kalorie. Co prawda teren, po którym będziemy chodzić nie jest zbyt wymagający, mimo tego sam ruch może mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała.

Hiking to również świetny sposób na oczyszczenie głowy ze stresu i zapewnienie sobie dobrego humoru. Podczas aktywności nasz organizm produkuje hormony szczęścia, które zmniejszają poziom kortyzolu i regulują wiele procesów w naszym ciele. Aktywność korzystnie wpłynie również na działanie układu krążenia, poprawiając przepływ krwi w organizmie.

W jaki sposób zacząć?

Jeśli do tej pory prowadziliśmy małoaktywny tryb życia, dobrze jest spróbować swoich sił na mniej wymagającej trasie. Kilkugodzinna wyprawa na początek może nie być dobrym rozwiązaniem i szybko zniechęci nas do kontynuowania działalności. Najlepiej zaplanować półgodzinny lub godzinny spacer po parku, a następnie systematycznie wydłużać czas aktywności.

Jeśli będziemy planować dłuższe wyprawy, pamiętajmy o odpowiednim obuwiu. Najlepsze będą warianty znanej marki Salomon ze wzmocnioną podeszwą i stabilną cholewką. W takich butach stopy nie będą się męczyć nawet po kilkugodzinnym marszu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Doradca podatkowy i co dalej? W jakim zakresie może nam pomóc?

1 marca 2021

Praca doradcy podatkowego ma na celu niesienie pomocy innym osobom, które nie zawsze orientują się w obowiązujących przepisach. Jednak czy taki doradca jest w stanie rozwiązać każdy problem, z jakim…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady