Spawanie aluminium. Ile kosztuje taki proces?

unnamed file 8

Elementy karoserii samochodowej przygotowuje się zwykle z blachy aluminiowej. Ma ona szereg zalet – jest łatwa w obróbce, lekka a przy tym doskonale zachowuje pierwotnie nadany wygląd. Niestety, jej negatywną cechą jest niewielka odporność na odkształcenia, przez co nawet drobne otarcia czy delikatna stłuczka podczas jazdy może skończyć się uszkodzeniem elementu. Przy poważniejszych problemach, niezbędne może okazać się spawanie aluminium. Jak się je przeprowadza?

Czym spawanie aluminium różni się od łączenia innych metali?

To wyjątkowe tworzywo, które osiąga plastyczność w stosunkowo niskich temperaturach topnienia. Aby więc odpowiednio uformować kształt elementów, należy zastosować dopasowane metody. To zadanie jest trudne nawet dla doświadczonych spawaczy, warto więc dokładnie wybrać serwis oferujący spawanie aluminium. Kraków jest miejscem, w którym możemy w tym pomóc.

Problemem podczas prac naprawczych jest również wytworzenie się cienkiej warstwy tlenkowej na powierzchni metalu przy łączeniu. Może to powodować małoestetyczny efekt, który ciężko jest później wyeliminować.

Jak przeprowadza się spawanie aluminium?

Do przeprowadzenia spawania wykorzystywane są zazwyczaj 2 metody:

  • MIG – technika do łączenia elementów przygotowanych z materiału o grubości powyżej 1 mm. Urządzenia do spawania wykorzystują spoiwo dostarczane w formie specjalnych prętów przez druty elektrody
  • TIG – metoda świetnie sprawdza się przy obróbce bardzo cienkich elementów aluminiowych. Zawiera elektrody przygotowane z metalu odznaczającego się wysoką temperaturą topnienia. Dzięki specjalnemu kształtowi elektrod osiągnięte zostaje stabilne jarzenie się łuku wolframowego.

Z jakimi kosztami wiąże się taka naprawa

Każde zadanie wycenia się w sposób indywidualny, z tego względu bardzo trudno jest określić opłaty związane z wykonaniem operacji. Wysokość kosztów zależy więc głównie od oceny spawacza. Dodatkowo koszty zależą od renomy warsztatu, wykorzystywanych metod oraz wielkości powierzchni do spawania.

Koszty w różnych miastach mogą być zmienne, przez co łatwiej można znaleźć ofertę dostosowaną do potrzeb. Zwykle wykonanie prac wiąże się z wydatkiem od 6 do 8 złotych za centymetr kwadratowy wykonanego spawu. 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1597047084897 51e81819a499cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2Nzc1ODkxMTQixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie mieszkania oferują deweloperzy? Czym każdy ma szansę znaleźć interesujące go mieszkanie?

1 lutego 2024

Rynek nieruchomości jest przepełniony różnego rodzaju mieszkaniami. Można znaleźć tam nowe lokale pochodzące z rynku pierwotnego, ale również wtórnego. Niestety nie wszystkie z tych mieszkań są interesujące, a co za…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady