Praca zdalna – co to? Jakie ma plus i minusy taka forma zatrudnienia?

unnamed file 5

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że dziś codzienne obowiązki zawodowe równie dobrze, można wykonywać poza biurem. Ten trend to znak naszych czasów, jednak został też nieco wymuszony przez sytuację na świecie związaną z pandemią. Okazuje się, że wielu pracowników, może z powodzeniem wykonywać swoje obowiązku poza biurem i bez wątpienia jest to duża wygoda. 

Czym tak naprawdę jest praca zdalna?

Praca zdalna to nic innego jak realizacja swoich obowiązków służbowych przy użyciu nowoczesnej technologii. Praca jest wykonywana zazwyczaj w miejscu innymi, niż biuro, jednak niekoniecznie musi być to domowe zacisze. Najważniejsze jest to, aby zadania były wykonane w określonym czasie.

Można zatem napisać, że charakter pracy zdalnej odnosi się nie tyle do jej specyfiki, ale miejsca wykonywania. Bardzo istotnym elementem jest w tym wypadku wykorzystanie nowoczesnej technologii, która umożliwia komunikowanie się z innymi pracownikami, mimo nieobecności w siedzibie firmy. 

Praca zdalna jest więc pracą na odległość i może być to zatrudnienie na etat, ale niekoniecznie. Obecnie wielu freelancerów pracuje zdalnie, w tym wypadku prowadzą swoją działalność gospodarczą albo współpracują z firmami na postawie umów o dzieło lub zlecenie.

Jakie są plus i minusy pracy zdalnej?

Choć praca zdalna teoretycznie może być wykonywana z dowolnego miejsca na świecie, to niezbędny jest szybki internet oraz stanowisko pracy. Pamiętajmy, że praca z laptopem na kolanach nie do końca jest tym, co warto robić, gdyż psujemy swój kręgosłup. Miejsce pracy musi posiadać ergonomiczne krzesło, biurko, ważne jest też to, aby panował tam spokój, inaczej nie będziemy w stanie skupić się na swoich obowiązkach.

Stworzenie miejsca do pracy jest proste, gdyż w zasadzie wystarczy kawałem przestrzeni, aby móc ustawić biurko oraz wygodne krzesło. Nic więcej do szczęścia nam nie potrzeba, żeby móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe. 

Oczywiście jest też wiele minusów takiej formy zatrudnienia, ponieważ w tym wypadku to sami ustalamy godziny pracy. Przykładowo w domowym zaciszu czeka na nas wiele rozpraszaczy. Wydaje nam się, że w przerwie możemy zrobić pranie, ugotować obiad, posprzątać, a później okazuje się, że zmarnowaliśmy pół dnia na obowiązki domowe, zamiast poświęcić ten czas na obowiązki zawodowe. 

To, dlatego praca zdalna musi być bardzo dobrze zorganizowana i przemyślana. Dobry plan to połowa sukcesu, tylko wtedy praca będzie wydajna i wartościowa.

Może spodobać Ci się również:

Soda oczyszczona na problemy skórne

Soda oczyszczona na problemy skórne

27 października 2020

Sodę oczyszczoną można znaleźć w niemal każdej kuchni. Używamy jej do wypieków, jednak często nie jesteśmy świadomi, że może mieć ona także zastosowanie w pielęgnacji skóry. Soda ma charakter zasadowy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady