Ogród wertykalny na balkonie, czyli jak ukwiecić przestrzeń wokół siebie?

photo 1559720092 98f763329fcecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2N3x8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Gęsty, zielony ogród przy domu to marzenie, które spełnia się tylko u osób posiadających posiadłość z kawałkiem ziemi. Nie każdy mieszkaniec blokowiska w mieście może sobie pozwolić na niewielki skrawek zielonego gruntu przy domu. Na szczęście świat podąża w kierunku upiększania przestrzeni mieszkalnych, a projektanci stawiają na różnorodne rozwiązania, np. zielone ściany wertykalne.

Mieszkanie w bloku rzadko posiada duży taras, za to częściej zdarzają się balkony i to wcale nie malutkie. Tu dobrym rozwiązaniem dekoracyjnym z pewnością jest zainstalowanie dużej ilości zieleni. Pionowy ogród wertykalny na balkonie uatrakcyjni przestrzeń, ale posiada też inne zalety. Jakie? Podpowiadamy poniżej.

Zielona ściana w mieszkaniu i na balkonie, co wybrać?

Osoby mieszkające w bloku i pragnące wpuścić dużo zieleni do swojego domu mają kilka możliwości. Zielona ściana to takie rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdym mieszkaniu. Pionowy ogród wertykalny może znaleźć się w salonie, łazience, sypialni i w kuchni.

Jeśli jednak warunki mieszkaniowe nie pozwalają na takie zagospodarowanie ścian, na aranżację wertykalną można przeznaczyć przestrzeń balkonową. Taki ogród daje sporo możliwości aranżacyjnych, ze względu zarówno na dobór rozmiaru, ale również roślin. Można zdecydować się na ścianę żywych zielonych liści lub sztucznych, bujnych kwiatów, wybór zależy od preferencji właściciela.

Zielony ogród pionowy na balkonie – jakie rośliny wybrać?

W przypadku aranżacji zielonej ściany na balkonie trzeba wziąć pod uwagę warunki klimatyczne. Szczególnie istotne jest to w przypadku wyboru żywej roślinności. Tu warto postawić na rośliny, które są w stanie przetrwać mroźne miesiące w roku, a także będą dostosowane do wymagań nasłonecznienia balkonu.

Mniejszy problem stanowią rośliny sztuczne. Na balkon sprawdzą się wszelkie odmiany, nawet bardzo egzotyczne. Do takiej ściany warto odpowiednio dobrać dodatki aranżacyjne. Hitem ostatnich sezonów z pewnością są sztuczne palmy domowe, które występują w różnych odmianach i wymiarach.

Jak zainstalować ogród wertykalny na balkonie?

Ogród wertykalny, jest to konstrukcja, którą należy przytwierdzić do powierzchni pionowej. Balkon zwykle największą powierzchnią w pionie ma zagospodarowaną przez okna mieszkaniowe. To nieco utrudnia sprawę, ale do dyspozycji mamy kilka rozwiązań.

Kwiatami lub roślinami możemy uświetnić fragment ściany pod oknami – tu dobrym pomysłem są trawy lub mech. Innym rozwiązaniem będzie przystrojenie balustrad roślinami zwisającymi na zewnątrz. Tak naprawdę każdy fragment balkonu nadaje się na ukwiecenie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Wynajem busa – czy wynajęcie brygadówki się opłaca?

1 czerwca 2021

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie własnym środkiem lokomocji i trudno się temu dziwić. To duża wygodna, komfort, dzięki temu można pozwolić sobie także na większą spontaniczność w…

Czytaj więcej