Korony cyrkonowe – na ile lat? Co wpływa na trwałość koron cyrkonowych?

photo 1564420042700 a64e34a54c1bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0OXx8dG9vdGglMjBzdG9tYWxvZ2ljYWwlMjBkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2NTc5NTYxMDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Odbudowa uzębienia to częsty zabieg wykonywany w celu uzupełnienia brakujących zębów. Obecnie wyróżniamy wiele sposobów na odbudowę zębów. Niestety nie każdym przypadku można zastosować dowolną metodę, gdyż to, w jaki sposób ząb zostanie odbudowany, zależy od kilku ważnych czynników. Jedną z popularnych metod, jaka umożliwia odbudowanie zęba są korony cyrkonowe. Jak długo można nosić korony cyrkowe i kiedy mogą być one zastosowane?

Jak długo wytrzymują korony cyrkonowe?

Zanim dowiemy się, jak długo mogą wytrzymać korony cyrkonowe, należy wspomnieć o tym, że czas, przez jaki będziemy je nosić jest uzależniony od higieny jamy ustnej. Jest to główny czynnik, który wpływa na stan uzębienia. Ponadto prawidłowe mycie zębów przyczynia się do zmniejszenia ryzyka próchnicy, a więc higiena jest tutaj ważna nie tylko w przypadku noszenia koron cyrkonowych.

Czas, przez jaki można nosić korony cyrkonowe może sięgnąć nawet 20 lat. Jednak nie dotyczy to każdego pacjenta. Jeżeli natomiast chodzi o minimalny czas, to wynosi on zazwyczaj 6 lat.

Ogromny wpływ na trwałość koron cyrkonowych mają również umiejętności stomatologa, który wykonuje zabieg. Niestety oszacowanie dokładnego czasu, przez jaki będziemy mogli nosić takie uzupełnienie protetyczne jest niemożliwe, jednak pomimo tego powinniśmy robić wszystko, żeby okres ten był jak najdłuższy.

Kiedy zalecane są korony cyrkonowe?

Jak już wiadomo korony cyrkonowe, pozwalają na odbudowę uzębienia. Sytuacje, kiedy ząb wymaga specjalistycznego leczenia to między innymi złamania, stan po leczeniu kanałowym oraz bark możliwość załażenia kolejnego wypełnienia w danym zębie.

Nowoczesne metody wycinania takiej korony przekładają się przede wszystkim na wytrzymałość. Aby możliwe było założenie wypełnienia protetycznego ząb, musi być całkowicie zdrowy. Ponowne założenie wypełnień to ważna czynność poprzedzająca zabieg założenia korony cyrkonowej.

Czy każdy może nosić korony cyrkonowe?

Niestety nie wszyscy mogą nosić korony cyrkonowe. Jednym z przeciwwskazań jest całkowite zniszczenie zęba aż do dziąsła, co powoduje próchnica. Ponadto takich metody odbudowy zębów nie stosuje się również na zęby, gdzie ich niewielkie pozostałości wystają ponad dziąsło.

Ostatecznie o tym, czy założenie korony cyrkonowej jest możliwe decyduje stomatolog, a więc w tym przypadku powinniśmy zdać się na doświadczenie i wiedzę specjalisty. Fachowe doradztwo stomatologa z pewnością pomoże nam dobrać odpowiednią metodę odbudowy zębów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1460353581641 37baddab0fa2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak czyścić obuwie sportowe? Sprawdź co zrobić, by przedłużyć ich przydatność

1 października 2022

Buty sportowe są najpopularniejszym wyborem wśród młodzieży i dorosłych. To niezwykle wygodne produkty, które świetnie układają się na stopie i mogą posłużyć przez wiele sezonów. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady