Jakie okulary ochronne do szlifowania? Dlaczego stosowanie okularów do szlifowania jest tak ważne?

photo 1593854519602 687eae339d57cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxoZWFsdGglMjBhbmQlMjBzYWZldHklMjBjbG90aGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjU4Mzk5ODkxixlibrb 1.2.1q80w1080

Szlifowanie to czynność, która wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa pracownik dba o swoje zdrowie, a co za tym idzie ryzyko jakiegokolwiek wypadku jest niewielkie. Jedną z metod, która zapewnia ochronę podczas szlifowania są specjalne okulary. Jakie powinny one być, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo i co, może grozić w sytuacji, gdy zrezygnujemy z noszenia okularów ochronnych?

Okulary ochronne do szlifowania – jakie wybrać?

Okulary do szlifowania to ważny element całego stroju roboczego. Okulary powinny być odpowiednio dopasowane do prac, jakie będziemy wykonywać. W przypadku szlifowania za pomocą maszyny mogą pojawiać się odpryski.

Tutaj bardzo ważne jest, aby okulary były odporne na uszkodzenia, gdyż w przeciwnym razie może dojść do wypadku. Wyróżniamy również szlifowanie ręczne, które stanowi mniejsze zagrożenie, w przeciwieństwie do maszynowego.

Należy jednak zwrócić uwagę, że tu także trzeba zadbać o dobre okulary. Wykonywanie niektórych prac może być niebezpieczne nie tylko dla wzroku, ale też całej twarzy, która również powinna być zabezpieczona.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary robocze?

Okulary ochronne do szlifowania mają za zadanie chronić wzrok przed odpryskami. Oznacza to, że ten element wyposażenia musi być naprawdę dobrej jakości, aby pracownik czuł się bezpiecznie i mógł swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

Ponadto trzeba także wiedzieć, że okulary ochronne muszą spełniać określone wymagania, jeżeli chodzi o przepisy BHP. Tutaj należy kierować się odpornością na odpryski, które mogą uderzyć w okulary z pewną prędkością. Akcesoria te poza tym, że muszą być odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia nie powinny ograniczać widoczności oraz nie mogą być zbyt ciężkie.

Jakie są konsekwencje nienoszenia okularów ochronnych podczas szlifowania?

W momencie, kiedy pracownik nie będzie stosował się do zaleceń dotyczących konieczności stosowania okularów ochronnych w przypadku wykonywania poszczególnych prac świadomie, naraża się na niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji może dojść nawet do trwałego uszkodzenia wzroku, gdyż w wyniku szlifowania odprysk może dostać się do oka, powodując poważne szkody.

Nie przestrzegając przepisów, narażamy się także na uwagi ze strony szefa, który musi kontrolować pracowników, czy stosują się do przepisów bezpieczeństwa. Jeżeli pracownik będzie świadomie unikał stosowania zabezpieczeń w pracy, może dojść nawet do utraty zatrudnienia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

M-obywatel – prawo jazdy… Jak dodać dokument do aplikacji?

1 października 2021

Zgodnie z obecnymi regulacjami, posiadanie oryginalnego prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu w trakcie jego użytkowania nie jest już obowiązkowe. Wszystkie potrzebne informacje w przypadku kontroli funkcjonariusze mogą pobrać z…

Czytaj więcej