Jak wygląda próchnica? Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej próchnicy?

photo 1609207825181 52d3214556ddcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8dG9vdGglMjBkZWNheXxlbnwxfDB8fHwxNjY0MjgwNzQxixlibrb 1.2.1q80w1080

Wizyty stomatologiczne to bardzo ważna kwestia, na którą powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Niestety wiele osób udaje się do dentysty dopiero w momencie, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe. Jest to ogromnym błędem, ponieważ ból najczęściej spowodowany jest próchnicą, która w stopniu zaawansowanym może doprowadzić nawet do zniszczenia zęba. Czy można, więc samodzielnie rozpoznać próchnicę na wczesnym etapie i jakie konsekwencje może mieć nieleczona próchnica?

Próchnica – jak wygląda?

Próchnica to choroba, która na początku może rozwijać się bezobjawowo. Oczywiście stomatolog podczas wizyty sprawdzającej stan zębów może wychwycić nieprawidłowości, jednak my sami nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć, że w naszej jamie ustnej zaczyna dziać się coś niepojącego.

Na samym początku próchnica objawia się małymi plamkami na zębach. Następnie osłabienie szkliwa oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej to krok do tego, aby próchnica zaczęła się rozwijać. Zaawansowana próchnica objawia się powstawaniem widocznych ubytków, co powinno być wskazaniem do jak najszybszej wizyty u stomatologa.

Objawy próchnicy

Jak już wiadomo próchnica często na samym początku, rozwija się bezobjawowo. Jednak mogą pojawić się pewne dolegliwości, których nie powinniśmy bagatelizować. Wrażliwość zębów na temperatury, brzydki zapach z ust lub delikatny ból, który z czasem staje się bardziej ostry to wskazówka do tego, aby poszukać pomocy u specjalisty.

Leczenie próchnicy na samym początku jej pojawienia się wiąże się z małą ingerencją w zęba. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o stan uzębienia. Im większa próchnica w zębie tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawią się jakieś komplikacja, a nawet konieczność leczenia kanałowego.

Kiedy leczenie zęba okazuje się bezskuteczne?

Zdarzają się sytuacje, kiedy leczenie zębów nie przyniesie żadnych rezultatów, a najlepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja. Dochodzi do tego w momencie, kiedy ząb jest całkowicie zniszczony, a jego odbudowa i leczenie niemożliwe. Unikanie gabinetu stomatologicznego to niezbyt dobra decyzja, ponieważ w przyszłości mogą czekać nas przykre konsekwencje podjętych wcześniej decyzji.

Dużym utrudnieniem podczas leczenia jest także próchnica między zębami. Dotarcie do powstałych ubytków może być utrudnione. Aby uniknąć powstania próchnicy pomiędzy zębami oprócz szczotkowania, należy stosować także nić dentystyczną, która pomoże usunąć zanieczyszczenia.

https://www.aurident.pl/uslugi/endodoncja/

Może spodobać Ci się również:

Ogród jesienny – piękno czy przekleństwo

Ogród jesienny – piękno czy przekleństwo

24 października 2020

Choć złota, polska jesień przyozdabia pięknie chodniki i ulice dywanem z kolorowych liści, a spacery w bezdeszczową, jesienną pogodę są ostatnią chwilą na skorzystanie z dobroczynnego działania słońca, nie wszyscy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady