Jak stomatolog usuwa kamień? Czy można uniknąć powstawania kamienia nazębnego?
Aby móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem ważne jest nie tylko samo leczenie zębów, ale także wiele innych zabiegów. Zapobieganie próchnicy jest najważniejszym elementem jednak oprócz tego, warto znać pozostałe metody dbania o jamę ustną. Jednym z ważniejszych zabiegów jest usuwanie kamienia nazębnego. Jak wygląda ten proces i na jakie efekty możemy liczyć?
Dlaczego usuwanie kamienia jest ważne?
Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na bardzo szybkie wychwycenie wszelkich nieprawidłowości. Niekiedy konieczne jest podjęcie leczenia oraz szereg innych badań m.in. zdjęcie rtg zębów Białystok. Nawet jeśli dojdzie już do konieczności leczenia to dzięki częstym wizytom próchnica, która zostanie w porę zauważona nie będzie zbyt duża przez co rtg Białystok nie zawsze jest konieczne.
W momencie, kiedy stan uzębienia będzie bez zastrzeżeń stomatolog jeżli zajdzie taka potrzeba może przeprowadzić zabieg usuwania kamienia. Taki proces jest zupełnie bezbolesny, a więc nie należy się tutaj niczego obawiać. Pozbycie się kamienia nazębnego zapobiega zapaleniu dziąseł, a nawet powstawaniu próchnicy.
Z tego powodu nie wolno tego bagatelizować. Warto wiedzieć, że taki zabieg można wykonać zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Ostateczna decyzja należy oczywiście do pacjenta oraz od tego, czy korzystamy z wizyt płatnych, czy na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak przebiega usunięcie kamienia nazębnego?
Jeżeli zauważymy, że na zębach tworzy się kamień nie powinniśmy próbować go usuwać samodzielnie. Taka czynność nam nic nie dać, a wręcz przeciwnie może zaszkodzić. Tylko doświadczona osoba taka jak stomatolog będzie w stanie usunąć kamień.
Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego można podzielić na nadziąsłowe oraz poddziąsłowe. Obie te metody mają za zadanie usunąć kamień w jak najdokładniejszy sposób.
Twardy osad można usuwać za pomocą lasera, wiertła lub dłuta. To, jaką metodą będzie on usuwany, zależy od dentysty i możliwości gabinetu, do którego się udamy.
Czy można zapobiec powstaniu płytki nazębnej?
Aby nie doprowadzić do powstania kamienia nazębnego, trzeba dokładnie szczotkować zęby. Co więcej, trzeba robić to rano i wieczorem, ponieważ w ten sposób zapobiegamy gromadzeniu się płytki nazębnej, która jest pierwszym krokiem do kamienia.
Prawidłowa higiena jamy ustnej dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. To właśnie one muszą nauczyć się jak odpowiednio myć zęby oraz ile czasu na to poświęcić. Jeśli od najmłodszy lat będziemy uczyli nasze pociechy przestrzegania zasad higieny z pewnością stomatolog, będzie tylko przeprowadzał kontrole.
Może spodobać Ci się również:
Ergometr wioślarski to jedno z lepszych urządzeń, jakie możemy spotkać na siłowni. Ćwiczenia na tym sprzęcie przypominają prawdziwe wiosłowanie, które wykonujemy w wodzie. Jednak, zanim rozpoczniemy ćwiczenia na ergometrze, powinniśmy…
Czytaj więcej