Jak się robi butelki PET?

jak sie robi butelki pet

Popularne opakowania z plastiku są nieodłącznym elementem współczesnej dystrybucji. Z ich pomocą możemy transportować produkty płynne, artykuły spożywcze, a nawet niektóre substancje chemiczne. W większości są to artykuły utworzone z politereftalanu etylenu, który podlega skomplikowanej obróbce termicznej. W dzisiejszym artykule sprawdzimy w jaki sposób przygotowuje się najpopularniejsze opakowania…

Cechy charakterystyczne opakowań PET
Produkty zyskały swoją sławę ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na działanie niskich i wysokich temperatur. To naczynia neutralizujące promienie słoneczne i obojętne pod względem fizjologicznym, co umożliwia dopuszczenie ich do kontaktu z żywnością. Do najważniejszych zalet butelek PET można zaliczyć:

  • lekką konstrukcję, bezpieczeństwo i łatwość przechowywania,
  • dużą wytrzymałość mechaniczną,
  • stosunkowo tani proces produkcji opakowań,
  • rozbudowane możliwości ukształtowania naczyń.

Jak produkuje się opakowania PET?
Do wytworzenia plastiku stosuje się dość skomplikowaną mieszaninę węglowodorów i innych substancji chemicznych. Przy odpowiedniej obróbce termicznej, roztwór uzyskuje pożądane właściwości i służy do wytworzenia specjalnych wzorców. Tzw. preformy PET są podstawą każdego opakowania z plastiku. Choć w niczym nie przypominają ostatecznego kształtu naczynia, po dalszej obróbce mogą być wykorzystane do przechowywania wielu substancji.

Preformy do butelek PET rozgrzewa się do temperatury około 80 stopni i nakłada na specjalne urządzenie rozdmuchujące. W takich warunkach materiał staje się plastyczny, a przy zastosowaniu strumienia powietrza i odpowiednich wzorców można nadać butelce jej właściwy kształt. Preforma butelki stanowi więc półprodukt, który umożliwia przeniesienie właściwego procesu tworzenia opakowań w dowolne miejsce i stworzenie naczyń zaprojektowanych specjalnie pod konkretny produkt.

Kiedy opakowanie PET znajduje zastosowanie?
To nowoczesny i stosunkowo tani w produkcji sposób na przygotowanie opakowań do zastosowania w przemyśle spożywczym. Opakowania PET pozwalają magazynować, transportować i dystrybuować napoje, przyprawy, słodycze oraz inne artykuły, które mają ograniczony okres przydatności. W naczyniach przygotowanych z preformy PET mogą one na długo zachować niezmienione właściwości.

Produkty mają także inną zaletę – mogą zostać w całości poddane recyklingowi. Dzięki temu nie będzie problemów ze zużytymi opakowaniami, które da się wykorzystać powtórnie. To również artykuły doskonale przechowujące inne produkty, nawet niektóre substancje chemiczne, takie jak oleje i płyny stosowane w mechanice pojazdowej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1600104079803 9967c03fa48fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia zaoczne – co ile zjazdy? Czy warto studiować w trybie zaocznym?

1 stycznia 2024

Studia zaoczne to alternatywa dla studiów prowadzonych w trybie dziennym. Taka możliwość nauki daje szansę na uzyskanie dyplomu uczelni wyższej nawet kandydatom, którzy na co dzień pracują lub nie mogą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady