Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy i jak sie do niego przygotować?
Egzamin na prawo jazdy dla każdego jest dość stresującym wydarzeniem. Oczywiście, im lepiej przećwiczymy praktyczne umiejętności w czasie kursu, tym pewniej podejdziemy do tego zadania. Jednak mimo wszystko prowadzenie samochodu pod czujnym okiem egzaminatora może wywoływać lęki. Jak długo trwa egzamin praktyczny i z jakich części się składa?
Praktyka dopiero po teorii
Wszystkie kursy prawa jazdy w Krakowie są skonstruowane w taki sposób, że na początku uczestnicy zawsze biorą udział w wykładach teoretycznych, po których następuje część praktyczna. Taki układ ma swoje uzasadnienie – w pierwszej kolejności kursanci powinni przyswoić niezbędną wiedzę, którą można będzie później wykorzystać podczas jazdy.
W podobny sposób wygląda egzamin, który również składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wypełnienie testu składającego się z 32 pytań. 20 z nich dotyczy wiedzy ogólnej, a pozostałe to pytania specjalistyczne. Dopiero po uzyskaniu pomyślnego wyniku z tego testu możemy przejść do sprawdzianu praktycznego.
Jak wygląda praktyczny egzamin?
On również podzielony jest na 2 części. Na początku egzaminator zada kilka pytań dotyczących ogólnej obsługi samochodu, z uwzględnieniem podstawowych czynności, takich jak kontrola świateł czy sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. Wszystkie te czynności obejmuje podstawowa nauka jazdy na kursie. Następnie egzaminator prosi kursanta o wykonanie podstawowych ćwiczeń na placu manewrowym, do których należy jazda po łuku czy ruszanie ze wzniesienia na ręcznym hamulcu.
Po zaliczeniu tej części rozpoczynamy egzamin w ruchu miejskim. Jego długość jest uzależniona od sytuacji na drodze i najczęściej wynosi od 20 do 40 minut. Egzaminator w czasie jazdy sprawdza wszystkie umiejętności potrzebne podczas prowadzenia samochodu i jeśli właściwie wykonamy wszystkie polecenia, przyjeżdżamy z pozytywnym wynikiem.
Co zrobić, gdy nie zdałem egzaminu?
Przede wszystkim nie warto się załamywać. Negatywny wynik nie oznacza, że jesteśmy złymi kierowcami a prowadzenie samochodu nie jest dla nas. Po prostu w danym momencie nasze umiejętności były jeszcze niewystarczające. Można je poprawić, wybierając jazdy doszkalające, dzięki którym dodatkowo poćwiczymy jazdę i będziemy czuć się pewnie w czasie egzaminu.
Warto też spróbować opanować stres. Bardzo często to on powoduje błędy, które przesądzają o negatywnym wyniku. Przed egzaminem dobrze jest zatem rozluźnić się, na przykład wychodząc na spacer czy przejażdżkę rowerową.
Może spodobać Ci się również:
Wraz z postępem technologii dermatologicznej, laserowe procedury odmładzające zdobywają coraz większą popularność jako skuteczne narzędzie w walce o młody, promienny wygląd skóry. Ale co to takiego jest resurfacing laserowy i…
Czytaj więcej