Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy i jak sie do niego przygotować?

photo 1541412094143 627a222be46dixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Egzamin na prawo jazdy dla każdego jest dość stresującym wydarzeniem. Oczywiście, im lepiej przećwiczymy praktyczne umiejętności w czasie kursu, tym pewniej podejdziemy do tego zadania. Jednak mimo wszystko prowadzenie samochodu pod czujnym okiem egzaminatora może wywoływać lęki. Jak długo trwa egzamin praktyczny i z jakich części się składa?

Praktyka dopiero po teorii

Wszystkie kursy prawa jazdy w Krakowie są skonstruowane w taki sposób, że na początku uczestnicy zawsze biorą udział w wykładach teoretycznych, po których następuje część praktyczna. Taki układ ma swoje uzasadnienie – w pierwszej kolejności kursanci powinni przyswoić niezbędną wiedzę, którą można będzie później wykorzystać podczas jazdy.

W podobny sposób wygląda egzamin, który również składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wypełnienie testu składającego się z 32 pytań. 20 z nich dotyczy wiedzy ogólnej, a pozostałe to pytania specjalistyczne. Dopiero po uzyskaniu pomyślnego wyniku z tego testu możemy przejść do sprawdzianu praktycznego.

Jak wygląda praktyczny egzamin?

On również podzielony jest  na 2 części. Na początku egzaminator zada kilka pytań dotyczących ogólnej obsługi samochodu, z uwzględnieniem podstawowych czynności, takich jak kontrola świateł czy sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. Wszystkie te czynności obejmuje podstawowa nauka jazdy na kursie. Następnie egzaminator prosi kursanta o wykonanie podstawowych ćwiczeń na placu manewrowym, do których należy jazda po łuku czy ruszanie ze wzniesienia na ręcznym hamulcu.

Po zaliczeniu tej części rozpoczynamy egzamin w ruchu miejskim. Jego długość jest uzależniona od sytuacji na drodze i najczęściej wynosi od 20 do 40 minut. Egzaminator w czasie jazdy sprawdza wszystkie umiejętności potrzebne podczas prowadzenia samochodu i jeśli właściwie wykonamy wszystkie polecenia, przyjeżdżamy z pozytywnym wynikiem.

Co zrobić, gdy nie zdałem egzaminu?

Przede wszystkim nie warto się załamywać. Negatywny wynik nie oznacza, że jesteśmy złymi kierowcami a prowadzenie samochodu nie jest dla nas. Po prostu w danym momencie nasze umiejętności były jeszcze niewystarczające. Można je poprawić, wybierając jazdy doszkalające, dzięki którym dodatkowo poćwiczymy jazdę i będziemy czuć się pewnie w czasie egzaminu.

Warto też spróbować opanować stres. Bardzo często to on powoduje błędy, które przesądzają o negatywnym wyniku. Przed egzaminem dobrze jest zatem rozluźnić się, na przykład wychodząc na spacer czy przejażdżkę rowerową.

 

Może spodobać Ci się również:

Wypełniacz do paczek gdzie kupić? Czym najlepiej zabezpieczyć towar?

Wypełniacz do paczek gdzie kupić? Czym najlepiej zabezpieczyć towar?

1 marca 2021

Prawidłowe pakowanie paczek wpływa na ich bezpieczeństwo oraz bezproblemowe dowiezienie do miejsca docelowego. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych metod zabezpieczania towarów. Jednak nie wszystkie są odpowiednie do każdego rodzaju przesyłki,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady