Ile czasu trwa wyrywanie ósemek?

photo 1606811842243 af7e16970c1fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8ZGVudGlzdHN8ZW58MXwwfHx8MTY1MTY1MDAyMwixlibrb 1.2.1q80w1080

Usunięcie zęba mądrości nie jest prostym zabiegiem i wymaga interwencji chirurga stomatologa. Najczęściej ekstrakcja zęba wiąże się z rozcięciem błony otaczającej dziąsło, co zalicza się do zabiegów inwazyjnych. Wyrywanie wymaga więc odpowiedniego przygotowania i zagospodarowania czasu. No właśnie, jak długo przeprowadza się ekstrakcję zęba mądrości?

Po co w ogóle wyrywać ósemki?

Zęby mądrości najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. To ostatnie elementy szczęki, które często wyrzynają się w sposób niekontrolowany. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, bardzo często dochodzi do nieprawidłowego ułożenia ósemek, co stanowi główny powód ich usunięcia.

Ósemki mogą generować kłopoty w trakcie leczenia ortodontycznego. Stomatolog chirurg przed zastosowaniem aparatu nazębnego może zlecić usunięcie nieprawidłowo ułożonych zębów, które będą zaburzać proces prostowania pozostałych elementów. Ponadto krzywo ułożone ósemki są bardzo problematyczne w czyszczeniu, często więc w krótkim czasie pokrywają się próchnicą.

Jak przeprowadza się ekstrakcję zęba?

Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Przed usunięciem zęba mądrości najczęściej wykonuje się zdjęcie RTG całej szczęki oraz punktowe fotografie okolic zęba. Obrazy pomogą specjaliście zapoznać się z jego ułożeniem i znaleźć najkorzystniejszą drogę dotarcia do szkliwa.

Zabieg ekstrakcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg szczękowy podejmuje wówczas szereg czynności uzależnionych od ułożenia zęba mądrości. Jeśli znajduje się on poza błoną otaczającą kość szczękową, najczęściej wystarczy wyciągnąć go z pomocą odpowiednich narzędzi. Sytuacja jest bardziej skomplikowana przy ósemkach zrośniętych z kością, które często nie przebijają się na wierzch. W takim przypadku chirurg stomatolog musi wykonać nacięcie, odspoić szkliwo od kości i założyć odpowiedni opatrunek.

Jak długo trwa taki zabieg?

Ekstrakcja zęba mądrości przeprowadzana jest podczas jednej wizyty. W zależności od stopnia skomplikowania położenia zęba, wyrywanie może trwać około 1-2 godzin. Trzeba podkreślić, że pacjent w trakcie zabiegu jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego nie będzie odczuwał bólu.

Po udanej operacji pacjent dostanie od poradni chirurgii stomatologicznej wytyczne jak się zachować przez najbliższy czas. Przede wszystkim na kilka godzin warto powstrzymać się od jedzenia i picia, a gdy wystąpi obrzęk, należy wykonać okład z lodu. W czasie dwóch tygodni od zabiegu dobrze jest również zrezygnować z aktywności fizycznych i nie dźwigać dużych ciężarów.

Może spodobać Ci się również:

Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR? Ważne wskazówki dla przedsiębiorców

1 stycznia 2022

Dział księgowy to miejsce, gdzie każdego dnia wykonywanych jest wiele ważnych czynności mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednak pomimo starannego prowadzenia spraw księgowych w firmie mogą pojawić się pewne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady