Hałas przemysłowy – gdzie występuje? Jak się przed nim ustrzec?
Hałas przemysłowy znacznie różni się od tego, który słyszymy w życiu codziennym. Warto dodać, że z tego typu hałasem mamy do czynienia najczęściej w miejscu pracy. Czym jest dokładnie hałas przemysłowy, gdzie można się z nim spotkać i czy można go uniknąć?
Hałas przemysłowy – co to jest i gdzie można go spotkać?
Hałas określany, jako przemysłowy emitowany jest przez różnego rodzaju urządzenia i maszyny. Poza tym dźwięki te pochodzą także z procesów technologicznych. Do czynienia z tego typu hałasem mamy w zakładach produkcyjnych.
Chodzi tu nie tylko o duże zakłady, ale też mniejsze firmy, które korzystają z głośnych urządzeń. W przypadku wykonywania pracy w takich miejscach nie da się całkowicie wyciszyć maszyn. Oczywiście stosowanie są tu różne rozwiązania, jednak jednym i najskuteczniejszym są ochronniki słuchu.
Noszenie stoperów lub specjalnych słuchawek, pozwoli na ochronę słuchu przed głośnym dźwiękiem. W wielu firmach istnieje obowiązek noszenia środków ochrony osobistej, które chronią słuch. Jest to uregulowane przepisami BHP, które mają za zadanie chronić pracownika przed szkodliwymi dla jego zdrowa czynnikami.
Jak hałas przemysłowy wpływa na pracownika?
W sytuacji, gdy pracownik pomimo emitowania w miejscu pracy głośnych dźwięków nie nosiłby ochronników słuchu wykonywane przez niego czynności, mogłyby nie być na tak samo wysokim poziomie, jak w przypadku stosowania ochraniaczy słuchu. Trudności w skupieniu się oraz większe ryzyko popełnienia błędów przez pracownika to tylko niektóre z elementów, z jakimi można mieć do czynienia w chwili nieprzestrzegania zaleceń.
Trzeba też wiedzieć, że ochrona słuchu w takich miejscach ma znaczenie dla zdrowia. Jeśli więc pracownik nie chce, żeby doszło u niego do pogorszenia słuchu, powinien używać stoperów lub innych akcesoriów chroniących słuch.
Od czego zależy rodzaj stosowanych ochronników słuchu?
To, jakie ochronniki należy stosować, może być uwarunkowane tym, z jakim rodzajem hałasu mamy do czynienia. Takie gadżety muszą być przede wszystkim skuteczne. Nie można wybrać tutaj czegoś, co nie stłumi dźwięków.
Często stosowanie poszczególnych ochronników słuchu jest już narzucone z góry i pracodawca dba o to, aby pracownik był w nie wyposażony. Jeżeli jednak musimy zakupić ten środek ochrony samodzielnie, trzeba dopasować go do swoich wymagań i tego, aby użytkowanie było komfortowe. Tylko wtedy praca będzie przyjemna, a ryzyko związane z uszkodzeniem słuchu nie będzie dla nas zagrożeniem.
Może spodobać Ci się również:
W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym terminów i szybkiego trybu życia, znalezienie czasu na zdrowe posiłki może być wyzwaniem. Jednak smoothie warzywne stanowią doskonałą opcję dla tych, którzy pragną dostarczyć swojemu…
Czytaj więcej