Dlaczego pracownik musi stosować się do obowiązku noszenia obuwia roboczego? Co grozi na nieprzestrzeganie tych zasad?

photo 1541888946425 d81bb19240f5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Obuwie robocze to jeden z elementów stroju roboczego. Oczywiście to nie wszystko, co zazwyczaj pracownicy muszą nosić, ale spośród innych elementów ubioru, to właśnie obuwie odgrywa istotną rolę. Niestety zdarza się, że nie wszyscy pracownicy chętnie chcą nosić obuwie robocze. Co może czekać pracownika, który nie stosuje się do przepisów i co jest najczęstszą przyczyną rezygnacji z noszenia butów roboczych?

Obowiązek noszenia obuwia roboczego, a zdanie pracownika

W wielu miejscach pracy nakazane jest noszenie obuwia roboczego przez pracowników. Sytuacja ta jest uregulowana przez przepisy, które mówią, kiedy i w jakich okolicznościach stosowanie obuwia roboczego jest niezbędne. Powodem takich decyzji jest ochrona zdrowia pracownika, dlatego też w miejscach, gdzie istnieje ryzyko jakiegokolwiek zagrożenia dla pracowników, muszą stosować oni poszczególne środki ochrony.

Buty do pracy jak już zostało to wspomniane są tylko jednym z elementów stroju ochronnego, a więc zazwyczaj na ubiór pracownika składają się nie tylko buty, ale też inne rzeczy. Decyzja pracownika, który nie chce nosić butów jest bezpodstawna, jeśli w zakładzie pracy panują inne wymagania. Nie stosując się do przepisów, może się on narazić na przykre konsekwencje.

Z czym musi liczyć się pracownik, który nie stosuje się do przepisów?

Osoby zatrudnione niestosujące się do zasad panujących w danym miejscu pracy z pewnością spotkają się z upomnieniem ze strony pracodawcy lub kierownika. Oczywiście to nie wszystko. Takiemu pracownikowi może grozić również utrata pracy.

W wielu zakładach wejście na stanowisko pracy bez odpowiedniego ubioru jest niemożliwe. W tym przypadku pracownik nie ma innego wyjścia, dlatego też musi on zastosować wymagane środki ochrony. Ponadto brak odpowiednich zabezpieczeń to narażenie się na różnego rodzaju uszkodzenia ciała, gdy dojdzie do wypadku.

Wygodne i komfortowe buty to podstawa dobrej pracy

Zdarza się, że pracownicy nie chcą nosić obuwia roboczego, ponieważ nie jest ono wygodne. Wbrew pozorom może wydawać się to błahym problemem, jednak dla osoby, która musi nosić takie obuwie, to ogromny problem i dyskomfort.

Aby pracownik był zadowolony i skupiony na swojej pracy, musi nosić wygodne obuwie, które przede wszystkim nie będzie utrudniało wykonywania obowiązków. Poza tym buty muszą być dopasowane odpowiednio do miejsca pracy i panujących tam warunków, co wpłynie na jeszcze większe bezpieczeństwo.

Może spodobać Ci się również:

Jak układać dokumenty w teczce do archiwum? Jakie wyróżniamy nowoczesne formy archiwizacji?

1 stycznia 2022

Przechowywanie dokumentów przez określony czas to obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Jest to uregulowane prawnie, dlatego firma nie może zbyt wcześnie zniszczyć poszczególnej dokumentacji. W zależności od przedsiębiorstwa wyróżniamy kilka sposobów dotyczących…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady