Czy zatyczki do uszu można nosić przez cały czas? Czy jest to bezpieczne?
Noszenie stoperów dla uszu ma na celu ochronę słuchu. W wielu miejscach pracy narażeni jesteśmy na duży hałas, co może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Niestety, w takich sytuacjach uszkodzenie nie zawsze jest odwracalne, dlatego też należy od samego początku zadbać o odpowiednią ochronę przed hałasem. Bardzo popularnym gadżetem pozwalającym stłumić głośne dźwięki są stopery do uszu. Jak długo można nosić takie stopery, czy długotrwałe noszenie jest bezpieczne i co wpływa na komfort ich noszenia?
Kiedy powinieneś nosić stopery do uszu?
Noszenie stoperów do uszu jest zalecane zawsze wtedy, gdy pracownik znajdzie się w miejscu, gdzie jest głośno. Jest to ważny środek ochrony osobistej chroniący przed uszkodzeniem słuchu, a w najgorszych przypadkach, nawet jego utratą. Narażanie się na głośne dźwięki powoduje stopniowe osłabienie słuchu, co w konsekwencji prowadzi do znacznie poważniejszych problemów.
Wiele osób zastanawia się, czy długotrwałe noszenie stoperów jest bezpieczne. Stosowanie zatyczek do uszu jest znacznie bezpieczniejsze, niż świadome narażanie się na hałas. Oczywiście tego typu gadżety, powinny być stosowane wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy w głośnych miejscach.
Poza obszarem, gdzie nie narażamy się na głośne dźwięki nie należy nosić stoperów. To jak długo, trzeba nosić stopery jest kwestią indywidualną i uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak długo pracownik narażony jest na hałas.
Czy noszenie stoperów to dobry wybór?
Zatyczki do uszu to bardzo popularne rozwiązanie, znane wśród wielu pracowników. Zapewne większość z nas miała do czynienia z zatyczkami do uszu. Najczęściej spotykane to stopery piankowe, jednak nie jest to jedyne tworzywo, z jakiego wykonywane są te środki ochrony osobistej.
Wyróżnia się także stopery wykonane z wosku, gumy, czy silikonu. Należy tu wspomnieć też o stoperach wykonywanych indywidualnie na podstawie odlewu pobranego z ucha. Takie stopery są wielokrotnego użytku, można je czyścić, a także przeznaczone są dla jednego pracownika.
Każdy pracownik w celu wykonania tego rodzaju stoperów ma pobierany odlew z ucha, na podstawie którego wykonuje się stopery. Rozwiązanie to pozwala indywidualnie dopasować stopery do kształtu ucha, zapewniając tym samym maksymalną ochronę przed hałasem, a także dużą wygodę.
Czy noszenie stoperów do uszu może sprawiać dyskomfort podczas ich noszenia?
Prawidłowo włożone stopery nie powodują bólu, nie uciskają i nie wypadają. Nie ma tutaj, zatem zagrożenia związanego z uszkodzeniem ucha. Jeżeli zatyczki zostaną prawidłowo dobrane, a pracownik będzie wiedział, jak je należy odpowiednio włożyć do kanału słuchowego, będzie mógł liczyć na pełen komfort.
Włożone do uszu stopery nie powinny być widoczne dla osoby stojącej naprzeciwko. Nie mogą one również przemieszczać się w uchu i wysuwać.
Jeżeli zatyczki zostaną nieprawidłowo włożone, będzie to równoznaczne z mniej skuteczną ochroną przed głośnymi dźwiękami. Należy więc stosować się tutaj do określonych zaleceń, dotyczących stosowania tego gadżetu.
Może spodobać Ci się również:
Zielona ściana w łazience może być świetnym pomysłem, jeśli chcemy stworzyć wyjątkowy klimat i wprowadzić tam element zieleni i natury. Zależy to głównie od indywidualnych preferencji i stylu łazienki, którą…
Czytaj więcej