Czy wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech zawsze jest równoznaczne z utratą pracy?

photo 1589829545856 d10d557cf95fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jednym z powodów, dla których wyjeżdżamy do pracy za granicę są znacznie większe zarobki. Pozwala to na łatwiejsze życie, ale przede wszystkim poprawę sytuacji finansowej. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do sytuacji, kiedy współpraca nie przebiega zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dzieje się tak w przypadku, gdy otrzymujemy wypowiedzenie umowy o pracę. Czy otrzymanie wypowiedzenia zawsze jest równoznaczne z utratą pracy?

Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę – jak wygląda to w kwestii prawnej?

Wypowiedzenie umowy o pracę Niemcy jest dokumentem, które rozwiązuje stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Warto dodać, że jest to jednostronne oświadczenie woli, a więc druga strona ma prawo nie zgodzić się z tym dokumentem. Dowiedz się zatem, czy pomimo otrzymania wypowiedzenia, masz szansę dalej pracować u danego pracodawcy?

Wręczony dokument, jakim jest niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę, nawet gdy jest sporządzony prawidłowo, nie musi oznaczać, że druga strona się z nim zgadza. Warto skonsultować treść ze specjalistą w dziedzinie niemieckiego prawa pracy, aby poznać swoje prawa.

Czy przywrócenie do pracy pracownika pomimo wręczenia wypowiedzenia jest możliwe?

Jeżeli pracownik wraz ze współpracą z adwokatem wniesie pozew do sądu pracy w terminie 21 od otrzymania wypowiedzenia, istnieje duża szansa na przywrócenie zatrudnienia lub uzyskanie odprawy i przedłużenie wynagrodzenia.

W Niemczech pracownicy są chronieni na mocy ustawy o ochronie przed wypowiedzeniem przed nieuzasadnionymi społecznie zwolnieniami. Przepisy ustawy obowiązują, gdy stosunek pracy trwał nieprzerwanie ponad sześć miesięcy oraz dane przedsiębiorstwo zatrudnia ponad dziesięciu pracowników.

Czy pracodawca zawsze ma prawo Cię zwolnić?

Zastanawiasz się, czy niemiecki pracodawca może zwolnić Cię w każdej chwili? Obowiązujące w Niemczech przepisy pozwalają na zwolnienie pracownika w różnych sytuacjach, nawet w czasie choroby. Należy jednak wiedzieć, że są sytuacje, kiedy pracodawca nie może Cię zwolnić.

Pewne grupy osób są szczególnie chronione przed zwolnieniem. Poza tym pracodawca nie może bez powodu wręczyć wypowiedzenia bez okresu wypowiedzenia bez poważnego powodu. Jeśli więc otrzymasz wypowiedzenie, musisz skrupulatnie je przeanalizować i w razie niejasności skorzystać z pomocy prawnej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1629909613654 28e377c37b09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak dentysta sprawdza który ząb boli? Jakie badania stomatologiczne są tutaj najskuteczniejsze?

1 grudnia 2022

Ból zęba to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która często kieruje pacjentów do gabinetu stomatologicznego. Często ból ten jest promieniujący, przez co może pojawić się problem ze wskazaniem konkretnego zęba, który wymaga…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady