Co to trekking i jak zacząć go uprawiać?

photo 1523341139367 9de570b874edcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8cnVubmVycyUyMHRyZWtraW5nfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDkxNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Wielu z nas woli aktywnie spędzać swój wolny czas. W ten sposób znacznie efektywniej regenerujemy siły i przygotowujemy się do nadchodzących wyzwań. A jeśli przy okazji mamy możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc, podziwiania niezapomnianych krajobrazów, czy obcowania z naturą, to wolny weekend staje się prawdziwą przyjemnością. Dlatego z roku na rok przybywa amatorów trekkingu, czyli w skrócie wędrówek po górach. Na czym on polega?

Co to jest trekking?

Najczęściej to pojęcie wszyscy łącza z wycieczkami po górach. W rzeczywistości jednak definicja trekkingu jest nieco inna. W skrócie forma aktywności oznacza wyprawę prowadzoną w trudnych warunkach terenowych odbywaną po wcześniejszym przygotowaniu i skompletowaniu odpowiedniego wyposażenia. Wyróżniamy też kilka podtypów trekkingu, związanych z miejscem wędrówek, np. trekking górski, treking lodowcowy oraz pustynny.

Główną ideą tego sportu jest możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc, które są trudno dostępne dla przeciętnego człowieka. Część turystów w wyprawie trekkingowej upatruje okazję do pokonania własnych słabości i sprawdzenia charakteru, ponieważ niektóre trasy mogą być bardzo wymagające. Z pewnością ta forma aktywności dostarcza dużo  rozrywki i adrenaliny, która z pewnością pomoże nam się odstresować.

Czego potrzebujemy na wycieczkę po górach?

Kluczowe znaczenie ma odpowiedni ubiór oraz dopasowane buty trekkingowe. W kontekście odzieży przez cały rok należy pamiętać, że w górach panuje inny mikroklimat, a pogoda zmienia się tam w bardzo krótkim czasie. Dlatego najlepiej mieć zawsze ze sobą cieplejszą odzież, którą użyjemy w przypadku ochłodzenia.

Należy też pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Na dłuższą kilkugodzinną wyprawę powinniśmy ze sobą zabrać jedzenie, kurtkę przeciwdeszczową, latarkę oraz powerbank, na wypadek rozładowania telefonu komórkowego. Nie należy też zapominać o zapasie wody, ponieważ na wymagającej trasie często możemy być spragnieni.

Jakie obuwie wybrać w góry?

Jeśli zamierzamy przemierzać wysokie szczyty, najlepiej wybrać trekkingi wysokie. W przeciwieństwie do niskich wariantów osłonią one dolną kończynę oraz kostkę, która w mniejszym stopniu będzie narażona na obicia.

Wybierając trekkingowe buty męskie Salomon, zwróć uwagę szczególnie na kształt i grubość podeszwy. Powinna ona dobrze amortyzować każdy krok i mieć dość elastyczną strukturę. Sposób łączenia elementów cholewki również ma znaczenie. Najlepiej kupić produkty przygotowane z jednego kawałka skóry, które będą bardziej odporne na działanie wilgoci.

Może spodobać Ci się również:

photo 1551040096 5f4aec6ca12bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0MQixlibrb 4.0.3q80w1080

Sok z czarnej porzeczki i sok wiśniowy nie tylko na przeziębienie, ale też na inne dolegliwości

1 kwietnia 2023

Soki z owoców są powszechnie kojarzone z przeciwdziałaniem przeziębieniom i chorobom. Jednak sok z czarnej porzeczki i sok wiśniowy oferują również szereg innych korzyści zdrowotnych, a przede wszystkim są bogate…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady