Co to jest manipulator przemysłowy? Do czego służy i jakie ma funkcje?

Co to jest manipulator przemysłowy? Do czego służy i jakie ma funkcje?

Podczas pracy w zakładach fabrycznych, często wymagane jest przeniesienie ciężkich i niewygodnych ładunków. Przepisy BHP dopuszczają pracę przy maksymalnym obciążeniu wynoszącym 30 kg w przypadku pracy stałej i 50 kg podczas pracy dorywczej. Stąd, często w takich fabrykach wykorzystuje się podnośniki, żurawie czy specjalne suwnice. Dużym ułatwieniem przy transporcie materiałów są także manipulatory przemysłowe. Ich użycie znacznie poprawi efektywność i bezpieczeństwo pracy. Dziś sprawdzimy, czym są manipulatory i jakie korzyści wynikają z ich stosowania.

Manipulator przemysłowy – co to takiego?

To mechaniczna konstrukcja, dzięki której pracownicy mają znacznie ułatwiony proces przenoszenia większych ładunków. To narzędzie, które wspiera operatora podczas dźwigania i transportu produktów o nieregularnym kształcie, dużych rozmiarach i znacznej masie. Operator steruje nim samodzielnie wykorzystując siłę mięśni, jednak w efekcie może on przenosić ładunki o wadze od kilku do nawet tysiąca kilogramów.

Manipulatory, jak sama nazwa wskazuje, zostały przygotowane do pomocy w przenoszeniu, podnoszeniu i manipulacji ładunków w warunkach ograniczonego obszaru pracy. To urządzenia technicznie zwiększające siłę pracownika, który może w ten sposób szybciej realizować swoje obowiązki.

Budowa urządzenia

Ze względu na rodzaj zasilania wyróżnia się manipulatory elektroniczne oraz pneumatyczne. W obrębie tych grup istnieje wiele rodzajów i podtypów urządzeń, które wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych.

Jeśli chodzi o parametry konstrukcyjne wyodrębniamy zwykle dwie sekcje manipulatorów. Pierwszą z nich jest chwytak, który odpowiada za uchwycenie i sterowanie ładunkiem. Urządzenie składa się również z konstrukcyjnych elementów transportowych, dzięki którym dźwignięty element jest przenoszony w odpowiednie miejsce. Oprócz silników elektrycznych czy siłowników pneumatycznych manipulatory wykorzystują także układy hydrauliczne do transportu materiałów.

W zależności od zastosowanego modelu udźwigu wyróżnić można urządzenia pracujące na bazie sztywnego układu ramion oraz te wykorzystujące podwieszenia na linkach. Urządzenia mogą być wmontowane do posadzek, a także płyt bazowych. Mogą również stanowić element wózków jezdnych oraz suwnic.

Kiedy manipulator jest przydatny?

To urządzenia wykorzystywane przede wszystkim do odciążenia pracowników przy trudniejszych, powtarzalnych pracach związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznych. Wpływają one na zmniejszenie zmęczenia i poprawienie efektywności prac związanych z przenoszeniem, układaniem i odwracaniem ciężkich ładunków. Zmniejszają także ryzyko występowania schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego pracowników.

Może spodobać Ci się również:

Jak znaleźć wykwalifikowanych pracowników?

1 stycznia 2022

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać znalezienie  pracowników nie jest wcale takie proste, zwłaszcza jeśli chodzi o wykwalifikowanych specjalistów. Często wspomniany proces zajmuje kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Niekiedy okazuje…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady