Co oznacza czarny szlak? Sprawdź w jaki sposób orientować się w górach

photo 1478624728066 4eb3f085003acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDJ8fFNob2VzJTIwdHJla2tpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY5MDYyMjIxMHwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Weekendowy wypad w góry może stać się doskonałym momentem wytchnienia po ciężkim tygodniu pracy. To jednak wymagający teren, w którym powinniśmy się dobrze orientować. Nieprzyjazna pogoda, śliskie nawierzchnie czy liczne przeszkody to nie jedyne problemy, z którymi spotkamy się na szlaku, oznaczonym za pomocą kilku popularnych kolorów. Czy mają one jakieś szczególne znaczenie?

Poziomu trudności szlaku nie da się odczytać z jego symbolu

Nawet zawodowi wspinacze górscy często powielają teorię, że kolor szlaku wiąże się z trudnością jego przejścia. W tym przypadku kolor czarny miałby symbolizować trasę, która jest najbardziej wymagająca. Takie stwierdzenie jest jednak błędne, a kolory oznaczeń mają nieco inne znaczenie.

Najczęściej czerwonymi symbolami określa się główną trasę, która biegnie do konkretnego punku, np. na szczyt czy rozległą połoninę. Niebieskim kolorem określa się trasy dłuższe, bardziej wymagające, które również doprowadzą nas do wyznaczonego celu. Pozostałymi kolorami, w tym również czarnym oznacza się trasy łącznikowe, które najczęściej są bardzo krótkie i mają jedynie ułatwić podejście na inny szlak.

W jakich miejscach możemy znaleźć oznaczenia szlaków?

Bardzo często na trasie spotkamy słupki ze wskazówkami, w którą stronę kierować się, by dojść do celu. Symbole szlaku umieszczane są również na drzewach, znakach drogowych, głazach narzutowych oraz konstrukcjach drewnianych. Zdarza się, że podczas marszu przeoczymy któryś z nich i w takim wypadku warto wrócić się do poprzedniego symbolu lub poszukać wzrokiem następnego oznaczenia.

Trzeba również patrzeć na kształt znaku. Bardzo często umieszcza się je na skrzyżowaniach, a dalszą trasę wskazuje umieszczony na drzewie symbol. Jeśli nie czujemy się pewnie w górach, powinniśmy raczej trzymać się wyznaczonej trasy i nie schodzić z niej bez powodu.

O czym warto pamiętać podczas wycieczki w góry?

Kluczowe znaczenie będą mieć odpowiednie buty, najlepiej trekingi znanej marki Salomon. To wymagający teren, na którym stopy muszą być solidnie zabezpieczone. Dzięki produktom z odpowiednią podeszwą zachowamy właściwą postawę ciała nawet wtedy, gdy będziemy musieli pokonać duże przewyższenia i nierówności.

Trekkingi salomon speedcross 5 to idealne rozwiązanie dla fanów wakacyjnych wycieczek. Buty są lekkie, świetnie układają się na stopach i mają grubą podeszwę, chroniącą kończyny przed urazami i otarciami. To wygodne warianty, w których możemy spędzić cały dzień na górskiej wyprawie i stale będziemy odczuwać pełen komfort.

Może spodobać Ci się również:

photo 1617524125056 58f8a8381014cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxjcmFuYmVycnklMjBqdWljZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyNDM0NzQxixlibrb 4.0.3q80w1080

Soki NFC – co to jest i dlaczego warto je pić podczas procesu detoksykacji organizmu?

1 października 2023

Detoksykacja organizmu stała się popularnym tematem w dzisiejszym świecie, gdzie narażeni jesteśmy na wiele szkodliwych substancji chemicznych i zanieczyszczeń środowiska. Jednym z efektywnych sposobów wspierania tego procesu jest spożywanie naturalnych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady