Co daje bieganie? Sprawdź dlaczego warto uprawiać jogging

photo 1558004282 e2b2587e3e47cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4MXx8c2hvZXN8ZW58MXwwfHx8MTY0MjA2ODUzMwixlibrb 1.2.1q80w1080

Przechadzając się po miejskich uliczkach lub parku, często można spotkać biegaczy. To dość popularny sport, który ze względu na stosunkowo niewielkie koszty wybierają kolejni amatorzy aktywnego trybu życia. Bieganie dla jednych stanowi przepustkę do uzyskania idealnej figury, inni z kolei upatrują w tej formie aktywności chwili relaksu. Jakie zalety wynikają z biegania?

Ruch to zdrowie

Z tym powiedzeniem zgodzi się każdy lekarz i dietetyk. W trakcie biegania nasz organizm spala znacznie więcej kalorii, które mogłyby zostać odłożone w formie dodatkowej tkanki tłuszczowej. Ponadto taka aktywność znacznie wzmacnia siłę mięśni, poprawia oddech i zwiększa ogólną kondycję organizmu.

Wykorzystując profesjonalne buty do biegania możemy pokonać dowolny typ nawierzchni i przemierzać nawet kilkunastokilometrowe trasy. Dla niektórych pokonywanie barier również przynosi sporo satysfakcji. Bieganie pozwala też zapomnieć o codziennych problemach i mimo sporego obciążenia oraz wysiłku fizycznego, umożliwia zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

W pogoni za dopaminą…

Podczas aktywności, nasz organizm wydziela znaczne ilości dopaminy, czyli popularnego hormonu szczęścia. To właśnie dlatego w trakcie biegania mamy szczególnie dobry nastrój i często już po pierwszym kilometrze, dotychczasowe dolegliwości związane z biegiem zaczynają ustępować.

Podobnie jak jazda na rowerze lub pływanie, jogging powoduje zwiększoną aktywność układu hormonalnego, który nadmiernie produkuje hormony szczęścia. Mając na sobie odpowiednie buty męskie do biegania czujemy się wówczas niezwykle lekko i mamy wrażenie, że moglibyśmy tak biec bez końca. Należy jednak uważnie przyglądać się swojemu ciału i reagować, gdy wystąpią niepokojące sygnały. W trwającej euforii możemy zapomnieć o ograniczonych możliwościach organizmu, co często skutkuje przetrenowaniem i urazami.

Jakie buty do biegania wybrać?

To kluczowa kwestia, która zagwarantuje pełnię przyjemności z biegania. Obuwie do joggingu powinno być w pełni dopasowane do naszych preferencji. Oznacza to, że musi być ono stosunkowo lekkie, powinno też doskonale przylegać do stopy i mieć odpowiedni rozmiar.

Dobierając buty do biegania, warto zdecydować się na zakup produktów od sprawdzonego producenta. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że buty nie ulegną zniszczeniu po krótkim czasie. Dobrze jest także przymierzać obuwie w tych samych skarpetkach, w których planujemy późniejszy bieg. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów z niedopasowanym rozmiarem przed rozpoczęciem aktywności.

Może spodobać Ci się również:

photo 1541888946425 d81bb19240f5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Dlaczego pracownik musi stosować się do obowiązku noszenia obuwia roboczego? Co grozi na nieprzestrzeganie tych zasad?

1 lutego 2024

Obuwie robocze to jeden z elementów stroju roboczego. Oczywiście to nie wszystko, co zazwyczaj pracownicy muszą nosić, ale spośród innych elementów ubioru, to właśnie obuwie odgrywa istotną rolę. Niestety zdarza…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady