Chorobowe w Niemczech jak płatne? Jaką cześć wynagrodzenia otrzyma pracownik na zwolnieniu chorobowym?

photo 1487017159836 4e23ece2e4cfcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHx3b3JrJTIwd29ya2VkfGVufDF8MHx8fDE2NTYxODc1NDgixlibrb 1.2.1q80w1080

Choroba może każdemu mocno pokrzyżować plany, nawet jeżeli chodzi o kwestie zawodowe. W momencie, kiedy pracownik zachoruje, przysługuje mu prawo do zwolnienia chorobowego na czas rekonwalescencji. W każdym państwie obowiązują inne przepisy regulujące kwestie zwolnienia chorobowego. Jak wygląda, to w przypadku osób pracujących w Niemczech i co może pracownik podczas zwolnienia chorobowego?

Wynagrodzenie pracownika podczas zwolnienia chorobowego?

Praca to bardzo ważny element w życiu każdego z nas, ponieważ ma to ogromny wpływ na sytuację finansową. Jednak, jak wygląda kwestia wynagrodzenia w momencie, kiedy pracownik zachoruje? Osoba chora wciąż będzie otrzymywała wynagrodzenie pomimo tego, że w danej chwili nie pracuje, a jest na zwolnieniu chorobowym.

Przez pierwsze 6 tygodni wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę, gdzie wysokość tej kwoty stanowi 100% wynagrodzenia wypłacanego do tej pory. Natomiast chorzy, którzy pozostają na zwolnieniu dłużej, niż 6 tygodni, otrzymują wynagrodzenie z kasy chorych. Niestety kwota ta nie wynosi już 100%, a jedynie 70%.

Często zdarza się również zwolnienie chorobowe na wypowiedzeniu w Niemczech. Tutaj także pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, pomimo tego, że otrzymał wypowiedzenie.

Zatrudnienie krótsze, niż 4 tygodnie

Choroba może pojawić się w każdym momencie, a więc problemy zdrowotne dotykają także osoby, które dopiero, co rozpoczęły pracę w nowej firmie. Pracownik, który był zatrudniony krócej, niż 4 tygodnie od samego początku zwolnienia otrzymuje pieniądze z kasy chorych.

Co więcej, osoba zatrudniona nie musi informować pracodawcy o tym, na co choruje. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, kiedy pracownik jest zobowiązany do poinformowania o przyczynie zwolnienia. Zaliczamy tu choroby zakaźne lub choroby układu pokarmowego.

Czy pracodawca może dać wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego?

Pomimo tego, że pracownik nie przyczynił się do powstania choroby, może zostać on zwolniony przez swojego pracodawcę nawet podczas trwania zwolnienia. Niestety tutaj prawo nie jest korzystne dla zatrudnionego, a więc to, czy pracownik będzie dalej pracował jest uzależnione od pracodawcy.

Jedyną korzyścią w takiej sytuacji jest to, że pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie do samego końca trwania obecnej umowy. W przypadku utraty pracy podczas trwania zwolnienia pracownik może ubiegać się o zasiłek wypłacany przez kasę chorych.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Dlaczego pizza jest daniem, które podbiło świat?

1 września 2021

O tym, co to jest pizza, chyba nie trzeba pisać, gdyż bardzo niewielki odsetek populacji nie wie. Pizza to danie, które od ponad stu lat szturmuje wszystkie kultury kulinarne, a…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady