Ubezpieczenie OC i AC – gdzie najlepiej podpisać umowę?

unnamed file 6

Zgodnie z prawem, w trakcie jazdy samochodem musimy posiadać aktualną polisę ubezpieczeniową OC. Ten warunek jest konieczny, jednak niekiedy nie wystarcza, by w pełni zabezpieczyć się na ewentualność wypadku. Można zamówić dodatkowe AC, dzięki któremu zakres ochrony zostanie znacznie bardziej rozszerzony. Jednak pojawia się pytanie, które ubezpieczenie OC i AC najlepiej wybrać? Sprawdzamy czym kierować się w trakcie zakupu…

Pierwszym wyznacznikiem zawsze jest cena

Zakup polisy wiąże się z zapłatą obowiązkowej składki. Najczęściej kierowcy wybierają tego ubezpieczyciela, który wymagać będzie najniższej opłaty. Do poszukiwań można wykorzystać profesjonalne narzędzia, takie jak rankomat.pl, lub samodzielnie zweryfikować koszty sprawdzając propozycje kilku firm.

Warto jednak dodać, że nie tylko ustalenia wewnętrzne usługodawców wpływają na wysokie koszty ubezpieczenia OC. Młodzi kierowcy do 26 roku życia, którzy przed samochodem nie mieli na siebie zarejestrowanego żadnego pojazdu, będą płacić znacznie wyższe kwoty. Są oni pozbawieni zniżek, jakie przysługują bardziej doświadczonym kierowcom. Dobrze jest w trakcie wyboru ubezpieczyciela sprawdzić też, czy proponuje on opcję spłat w wygodnych ratach – korzystając z nich klient nie odczuje kosztów w znaczący sposób!

Ubezpieczenie OC może być niewystarczające…

W standardowych, starszych pojazdach, zazwyczaj korzysta się wyłącznie z takiej polisy. Dzięki niej spełniamy obowiązek dotyczący ubezpieczenia, jednak nie oznacza to, że nasz pojazd zawsze będzie chroniony. Z polisy nie można przykładowo pokryć szkód, które sami spowodowaliśmy, usunąć zarysowań na lakierze czy innych usterek.

Dlatego posiadacze nowszych pojazdów często kupują dodatkowe ubezpieczenia. Kraków jest miastem, w którym o kolizję nie trudno, a mając ze sobą pakiet AC można zabezpieczyć się na takie okoliczności. W dokumencie polisy sami ustalamy zakres ochrony i możemy w nich objąć większą liczbę możliwości niż przy OC.

Jak wybierać ubezpieczenia?

Przede wszystkim nie należy postępować decyzji pochopnie. Jeśli decydujemy się na samo OC, nie ma większych problemów, jednak zakup dodatkowego ubezpieczenia autocasco wiąże się z wyższym kosztem. Dobrze byłoby więc  przyjąć odpowiedni zakres ochrony, by ubezpieczyciel stanowił wsparcie po wystąpieniu drogowych wydarzeń.

Ponadto dobrze jest zapoznać się z warunkami umowy, niezależnie od tego, jakie jest to ubezpieczenie. Dokładne przestudiowanie dokumentów przed podpisem zagwarantuje świadomy wybór i pozwoli wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Drzwi do pomieszczeń gospodarczych w domu. Jakie wybrać?

1 lipca 2021

Dobrze zabezpieczone wejście do pomieszczeń gospodarczych wymaga wyboru odpowiednich drzwi. W przypadku magazynu, piwnicy, czy kotłowni w domu jednorodzinnym drzwi powinny mieć wysokie parametry wytrzymałościowe i antywłamaniowe. Takie działanie uniemożliwi…

Czytaj więcej