Sok wiśniowy i jego główne właściwości lecznicze, czyli dlaczego warto spożywać wiśnie?

photo 1589450285074 e9c2d470f544cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxjaGVycmllc3xlbnwxfDB8fHwxNjYzMTgwNjgxixlibrb 1.2.1q80w1080

Wśród owoców pestkowych wiśnia zajmuje poczesne miejsce ze względu na szereg właściwości odżywczych oraz pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jej dobroczynne działanie jest wykorzystywane od stuleci przez medycynę ludową oraz współczesną. Jest to doskonały owoc do przetworzenia na sok wiśniowy, który można wprowadzić do diety codziennej.

Wśród leczniczych składników wiśni wymienić warto szereg flawonoidów, które mają działanie przeciwzapalne. Jak wiele innych owoców z takimi właściwościami, wiśnie są idealne w porze jesienno – zimowej, kiedy narażeni jesteśmy na przeziębienia.

Wiśnia jako źródło niepospolitych składników leczniczych przy zapaleniu stawów

Wiśnie są wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych i przeciwdziałają ich powstawaniu. Takie działanie zawdzięczają wysokiej zawartości flawonoidów takich, jak cyjanidyny, antocyjanidyny i proantocyjanidyny. Tu warto nadmienić, że im ciemniejszy owoc, tym stężenie tych związków jest wyższe, dlatego też warto soki robić z najbardziej dojrzałych owoców.

Te związki chemiczne skutecznie zwalczają stan zapalny i działają łagodząco, przeciwbólowo. Osoby, które mają problemy ze stawami, zdecydowanie te właściwości soku wiśniowego powinny wykorzystać. Ciekawostką jest, że wiśnie wykazują lepsze działanie przeciwbólowe niż popularne środki medyczne, jak ibuprofen, czy aspiryna.

Wiśnia idealna na układ nerwowy i dobry sen

Wśród wielu substancji zawartych w wiśniach możemy znaleźć melatoninę i alkohol perillylowy, które mają działanie kojące nerwy. Sok wiśniowy ma doskonałe działanie wspomagające walkę z bezsennością. Dodatkowo pity regularnie wspiera pracę układu nerwowego i ma korzystny wpływ na pamięć. Dlatego też, przy schorzeniach neurologicznych nawet lekarze zalecają spożywanie tych owoców.

Działanie przeciwnowotworowe wiśni jest również dobrze poznane. Wiśnia skutecznie zwalcza wolne rodniki powstające w organizmie. Jest to zatem środek idealnie dopasowany jako uzupełnienie diety osób walczących z nowotworem.

Przeciwwskazania do spożywania wiśni i jej działania niepożądane

Wiśnie same w sobie, nie mają czynników szkodliwych dla organizmu, jedynie pestki są niepożądanymi składnikami owocu. Tam znajduje się szereg substancji cyjanogennych, które w dużej ilości mogą stanowić truciznę. Pestki należy usuwać przed spożyciem, a przede wszystkim uważać, by ich nie rozgryźć, gdyż połknięte w całości nie wyrządzą większej szkody, ale rozgryzione spowodują uwolnienie silnie trującego cyjanowodoru.

Sok wiśniowy, bez dodatków, jest akceptowany w każdej diecie, a jego picie zaleca się i dzieciom i dorosłym.

https://lifeberry.pl/sok-wisniowy/

Może spodobać Ci się również:

Jaka kabina prysznicowa 1

Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki?

1 stycznia 2022

Z racji tego, że ceny mieszkań stale idą w górę, coraz częściej decydujemy się na zakup budynku o znacznie ograniczonym metrażu. Organizacja takiej przestrzeni może stanowić spore wyzwanie, co szczególnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady