Przepisy BHP i apteczka pierwszej pomocy

unnamed file

Kodeks pracy jasno określa, że w każdym zakładzie pracy powinna znajdować się apteczka. Służy zwykle w nagłych wypadkach i zapewnia środki niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy. Zapisy rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP wymieniają warunki, miejsce oraz ilość apteczek w danym zakładzie pracy.

Ze względów bezpieczeństwa pracowników ten element jest wymagany bezwzględnie. O to, by firma dysponowała apteczką pierwszej pomocy musi zadbać pracodawca. W celu określenia ilości apteczek należy skonsultować się z inspektorem BHP.

Gdzie się znajdują punkty pierwszej pomocy?

W sytuacji nagłego wypadku, pożaru lub podczas ewakuacji należy skierować pracownika do punktu pierwszej pomocy. W małym przedsiębiorstwie, zazwyczaj jest to obszar socjalny, a konkretnie wydzielona jego część. W dużych zakładach produkcyjnych będzie to zapewne kilka punktów w strategicznych miejscach.

Z całą pewnością, to właśnie tam musi być umiejscowiona apteczka. Pracownicy służby BHP, po wnikliwej analizie oceniają, gdzie umieścić punkt pierwszej pomocy. Musi być dostępny dla wszystkich, a także sam w sobie nie stanowić potencjalnie zagrożenia, np. pożarem. Zazwyczaj wyznacza się do tego celu kilka pomieszczeń dobrze zabezpieczonych.

Ile apteczek musi być w firmie?

Określenie ilości apteczek w zakładzie pracy uzależnione jest od możliwości powstania urazów, wypadków i innych zagrożeń dla zdrowia. Każdy zakład jest inny, a w związku z tym ten aspekt jest indywidualnie rozpatrywany.

Wymóg jest taki, że apteczka musi znajdować się w odpowiedniej i wygodnej lokalizacji blisko skupiska ludzi. Taką odległość ustala się również indywidualnie. To jest analogiczne do mądrego i efektywnego rozstawienia gaśnic. Wszędzie tam gdzie występuje zagrożenie apteczka musi być w zasięgu ręki.

Co musi zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Przepisy nie są w tej kwestii sprecyzowane. Nie ma wyszczególnionego spisu środków ochrony zdrowia, które powinny znaleźć się w apteczce. Skład ustala się również w sposób dopasowany do ryzyka w danym zakładzie.

Wiadomo jednak, że apteczka musi zawierać środki opatrunkowe. Do nich należą opaski dziane i elastyczne oraz plastry z opatrunkiem i bez. Niewątpliwie profesjonalna apteczka musi być wyposażona w chusty, opatrunki jałowe i rękawiczki jednorazowe. Dodatkowo warto do niej zmieścić nożyczki potencjalnie maseczki jednorazowe.

Każdy zakład ma jasno określone ryzyko. Zdrowie pracowników uzależnione jest od dobrego ich zabezpieczenia. Wybór apteczki oraz odzieży ochronnej jest dla pracodawcy sprawą priorytetową.

Może spodobać Ci się również:

photo 1620775997990 ee3c25938b4ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxN3x8dG9vdGglMjBzdG9tYWxvZ2ljYWwlMjBkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2NTc5NTYxMDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Korony cyrkonowe – na ile lat? Co wpływa na trwałość koron cyrkonowych?

1 lipca 2022

Odbudowa uzębienia to częsty zabieg wykonywany w celu uzupełnienia brakujących zębów. Obecnie wyróżniamy wiele sposobów na odbudowę zębów. Niestety nie każdym przypadku można zastosować dowolną metodę, gdyż to, w jaki…

Czytaj więcej