Outsourcing it – co to jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Outsourcing it - co to jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Dzisiaj nowe technologie mają coraz większy wpływ na wyniki, jakie odnoszą przedsiębiorstwa. Korzystanie z innowacyjnych rozwiązań przekłada się na m.in. wzrost efektywności, ograniczanie kosztów. Jednocześnie tylko największe korporacje mogą pozwolić sobie na rozbudowane działy IT. Co mogą robić mniejsze firmy, żeby nie pozostać w tyle? Najprostszym rozwiązaniem jest outsourcing IT.

Co to jest outsourcing IT? Jakie usługi wchodzą w jego zakres?

Zacznijmy od podstaw, IT to skrót z ang. information technology. Natomiast outsourcing polega na zleceniu pewnych obszarów działalności firmy (np. księgowości, marketingu) na zewnątrz. Outsourcing IT polega na zleceniu działań związanych z technologiami informacyjnymi, a często także innymi działaniami informatycznymi firmie zewnętrznej. Zakres outsourcingu IT jest uzależniony od potrzeb przedsiębiorstwa. Najczęściej obejmuje on wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych oraz dbanie o ich poprawne działanie. Ponadto firmy IT często zajmują się ze szkoleniem pracowników z obsługi wdrożonych systemów.

Ile kosztuje outsourcing IT? Od czego zależą koszty?

Koszty outsourcingu IT są uzależnione od wielu czynników. Liczy się przede wszystkim zakres świadczonych usług. Należy zwrócić uwagę na formę współpracy. Outsourcing IT może być wykorzystywany do realizacji pojedynczych projektów np. wdrożenia lub modernizacji systemu, stworzenia portalu internetowego. Drugą opcją jest stała pomoc IT w ramach abonamentu np. zarządzanie siecią w firmie, wykrywanie i usuwanie awarii, dbanie o poprawne działanie systemów.

Warto także zwrócić uwagę na ofertę poszczególnych firm. Te mogą się różnić cenami, jednocześnie dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim doświadczenie oraz upewnić się, że firma jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby.

Dlaczego warto skorzystać z outsourcingu IT?

Outsourcing IT to przede wszystkim oszczędności. Nie ponosi się kosztów utrzymania pracowników, płaci się za konkretne efekty i usługi. Ponadto korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów daje dostęp do wysokiej klasy specjalistów i ekspertów.  Obecnie outsourcing IT jest jedynym rozwiązaniem dla małych, średnich, a także większych firm, które chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Tylko nieliczne przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na posiadanie własnych działów IT.

W przypadku współpracy w modelu abonamentowym outsourcing IT jest gwarancją sprawnie działających systemów. Wszystkie awarie są monitorowane i na bieżąco usuwane, dzięki czemu działalność firmy jest płynna.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jakie drzwi antywłamaniowe do mieszkania? Klasy odporności na włamanie

1 listopada 2020

Duża ilość współczesnych domów jednorodzinnych posiada dość nietypowe zabezpieczenia. Do jednej z nich zalicza się funkcje monitorowania. Ma to na celu ochronienie naszego mieszkania przed złodziejami. Niniejszy artykuł ma na…

Czytaj więcej