Mieszkanie w stanie deweloperskim – jak je wykończyć, na co zwrócić uwagę?
Mieszkanie w stanie deweloperskim, to najczęściej pusta przestrzeń z minimalnym wykończeniem. Odbierając klucze i przekraczając próg nowego lokalu mieszkalnego możemy spodziewać się, że czeka nas dokładne i kompleksowe zaaranżowanie wszystkich pomieszczeń. Najczęściej to, co jest już wykonane, to wylewki na podłodze, otynkowane ściany i wykonane instalacje.
W takiej sytuacji mamy pole do popisu dla wyobraźni i możemy dostosować mieszkanie do własnych, indywidualnych potrzeb bytowych. Jak zabrać się do tego? A może warto sięgnąć po specjalistów oferujących kompleksowe wykończenia wnętrz?
Zakres prac i harmonogram
Mieszkanie w stanie deweloperskim ma już wstawione drzwi zewnętrzne, okna i parapety, a także instalację grzewczą i przyłącza wodno-kanalizacyjne. Do właściciela mieszkania należy wstawienie drzwi wewnętrznych i zamontowanie armatury kuchennej oraz łazienkowej. Pierwszym, więc, krokiem powinno być wykonanie projektu i odpowiedni dobór wszystkich elementów tak, by stanowiły spójną całość.
Bez dokładnego harmonogramu prac całość wykończenia wnętrz może się wydłużyć w czasie, a także odzwierciedlić w poniesionych kosztach. W takiej sytuacji warto zacząć remont wykończeniowy od kartki papieru i zapisania na niej dokładnych kroków, a następnie wykonanie kosztorysu. To zdecydowanie usprawni przebieg prac i ułatwi całość działań.
Jakie są etapy wykończenia mieszkania?
Nie zawsze właścicielowi odpowiada pierwotny układ instalacji, czy gniazdek elektrycznych. W pierwszym etapie należy wykonać wszystkie te prace, które ingerują w strukturę budowlaną mieszkania. Należy do nich kucie ścian, przenoszenie rur lub kaloryferów oraz inne prace budowlane. Na tym etapie warto mieć przygotowane wszystkie niezbędne materiały.
Do drugiego etapu przystępujemy, gdy prace ciężkie są już całkowicie zakończone. Teraz można kłaść podłogi i kłaść kafelki w łazience oraz kuchni. Tu również warto wcześniej przygotować panele lub deski parkietowe, kafelki, podkłady i fugi.
Kuchnia, łazienka i ściany
Każde pomieszczenie powinno być wcześniej zaprojektowane, tak by efektem wykończenia był spójny wygląd całego mieszkania. Kiedy wszystkie poprzednie prace zakończą się związaniem materiałów warto zacząć aranżować łazienkę i kuchnię. Czas wstawić podstawowe urządzenia takie, jak misa WC, umywalki, wanna lub kabina prysznicowa.
Na koniec przystępujemy do malowania ścian i nadawania wnętrzom ostatecznego wyglądu. Całość prac kończymy wstawianiem mebli i aranżowaniem dodatków. Szybszym i w rezultacie tańszym rozwiązaniem będzie zlecenie wszystkich prac firmie wykańczającej mieszkania.
Może spodobać Ci się również:
Praca pedagoga wymaga poświęcenia dużej ilości czasu osobom, które potrzebują wsparcia oraz odpowiednich zajęć związanych z ich rozwojem. Wykonywanie pracy, jako pedagog pomimo tego, że daje dużo satysfakcji, to jest…
Czytaj więcej