Kiedy założyć garnitur, kiedy smoking, a kiedy frak? Jak dobrać strój do okazji?

unnamed file

Zaproszenie na ślub lub przyjęcie firmowe zwykle wymaga zastanowienia się, w co się ubrać. Jeśli chodzi o męskie stroje formalne to mamy ich kilka rodzajów, a założenie odpowiedniego zależy od uroczystego charakteru imprezy. Nie warto pomylić się w doborze stroju, gdyż jest to często poczytywane jako brak gustu i stylu.

Wybór zacząć należy od określenia klasy formalności, jakie powinno znaleźć się na zaproszeniu. Czy będzie to „black tie”, czy „white tie”, czy też nic nie będzie, to warunkuje czy wybierzemy garnitur, smoking, czy też frak. Warto wiedzieć, czym te stroje się od siebie różnią.

Garnitur wieczorową porą. Jaki i kiedy go założyć?

Elegancki garnitur na wieczór powinien być w odpowiedniej kolorystyce. Dobrym rozwiązaniem jest, ciemnogranatowi lub grafitowy materiał. To barwy, które nadają się na garnitur na wesele, na uroczystości rodzinne oraz na sylwestra, o ile nie ma innych wymagań oficjalnych. Garnitur w takich kolorach jest również dobrym pomysłem, gdy uroczystość odbywa się w ciągu dnia.

Warto nadmienić, że czarny garnitur założyć można tylko wieczorem, a jeśli w dzień to tylko przy specyficznych okazjach, takich jak pogrzeb. Dodatkowo pamiętać warto, że wysoki poziom elegancji uzyskamy tylko i wyłącznie dzięki gładkiej fakturze tkaniny. Na uroczyste przyjęcia nie pasują prążki czy krata.

Smoking – elegancja w stylu Bonda

Smoking jest jedną najbardziej eleganckich form stroju męskiego Zazwyczaj ma czarny kolor, ale zdarza się również w ciemnogranatowym. W przypadku uroczystej okazji założenie smokingu determinowane jest odpowiednim dopiskiem na zaproszeniu. Atłasowe klapy oraz krój spodni z lampasami charakteryzują ten strój formalny.

Pamiętać przy tym warto, że smoking może być założony po osiemnastej, a noszenie go w dzień nie jest objawem dobrego stylu. Żeby zachować elegancki styl warto umiejętnie dopasować do niego koszulę, koniecznie smokingową i bezwzględnie założyć muszkę, a nie krawat.

Frak – najbardziej elegancki strój męski

Kolor fraka jest jeden: czarny. Jeśli na zaproszeniu znajdziemy dopisek „white tie” lub „ultra formal”, wówczas jak najszybciej należy wybrać się do odpowiedniego krawca i sprawić sobie strój o długich, tylnych połach marynarki w kształcie ogona jaskółki i spodniach z podwójnymi lampasami.

Do tego bezwzględnie dopasować należy koszulę z usztywnionym gorsetem i białą kamizelkę. Niewątpliwie frak to strój tak formalny, że nie na każdą okazje się nadaje. Tylko niezwykle formalne uroczystości takie, jak np. audiencja u króla, może być okazją do założenia fraka.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 10

Jak wybrać ciche i bezpieczne drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

1 marca 2021

Stolarka drzwiowa, tak jak okienna, powinna być konstrukcją trudną do sforsowania przez potencjalnego intruza. Wybierając drzwi zewnętrzne do mieszkania warto wziąć pod uwagę właściwości antywłamaniowe. Dobre zabezpieczenie mienia w środku…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady