Kiedy deweloper musi mieć rachunek powierniczy? Jaką rolę pełni rachunek powierniczy dla nabywcy mieszkania?

unnamed file 1

Rachunek powierniczy ma za zadanie zabezpieczenie określonych środków finansowych. Dzięki temu nabywcy mieszkań są w pewien sposób chronieni przed ewentualnymi problemami związanymi z zakupem mieszkania, które mogą pojawić się w późniejszym czasie. Co więcej, ochrona obowiązuje już na etapie budowy nieruchomości, co jest jeszcze korzystniejsze dla kupującego.

Czy rachunek powierniczy dla dewelopera jest konieczny?

Chociaż rachunek powierniczy stanowi zabezpieczenie dla nabywcy, to deweloper nie zawsze musi go mieć. Sytuacją, która zwalnia dewelopera z założenia rachunku powierniczego, jest posiadanie przez niego własnej gotówki. Oczywiście odpowiednie przepisy, które regulują tę kwestię zawarte są w ustawie  deweloperskiej.

Deweloperzy jednak rzadko mają własne środki na planowane przez nich inwestycje, co skłania ich do zaciągania zobowiązań w banku. Wtedy założenie rachunku powierniczego przez dewelopera jest konieczne.

W ten sposób pieniądze, które wpłaci nabywca są zabezpieczone, przez co kupujący nie musi obawiać się ich utraty. Warto jednak wiedzieć, że pomimo istnienia zapisów dotyczących konieczności założenia rachunku powierniczego w określonych sytuacjach, deweloperzy nie zawsze się do tego stosują.

Rodzaje rachunków powierniczych

Nowe inwestycje mieszkaniowe Lublin wiążą się z ogromnymi wydatkami, a ryzyko niepowodzenia istnieje nawet w momencie, gdy wszystko idzie zgodnie z planem. Jeśli deweloper chce, aby dla kupującego stał się bardziej wiarygodny, powinien skorzystać z możliwości założenia rachunku powierniczego.

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje takich rachunków: otwarty i zamknięty. Otwarty rachunek powierniczy oznacza, że nabywca wpłaca pieniądze, w momencie zakończenia ustalonego etapu inwestycji.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku rachunku powierniczego zamkniętego, gdzie pieniądze przez nabywcę wpłacane są po zakończeniu wszystkich etapów budowy. Moment wpłaty jest równoznaczny z otrzymaniem kluczy do nowego mieszkania.

Sankcje za brak rachunku powierniczego

Deweloper, który finansuje inwestycje z pieniędzy otrzymanych z banku i nie założy rachunku powierniczego, powinien liczyć się z tym, że może zostać nałożona na niego kara. Należy wyróżnić tutaj karę pieniężną, a nawet ryzyko pozbawienia wolności.

Kara finansowa to najczęściej 10% rocznych obrotów dewelopera. Każdy nabywca mieszkania powinien dokładnie sprawdzić dewelopera oraz szczegółowo przeanalizować przygotowaną przez niego umowę. Brak podjęcia działań związanych ze sprawdzeniem dewelopera ze strony kupującego może grozić utratą pieniędzy.

Może spodobać Ci się również:

jak sie robi butelki pet

Jak się robi butelki PET?

1 stycznia 2022

Popularne opakowania z plastiku są nieodłącznym elementem współczesnej dystrybucji. Z ich pomocą możemy transportować produkty płynne, artykuły spożywcze, a nawet niektóre substancje chemiczne. W większości są to artykuły utworzone z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady