Jak zachęcić dziecko do nauki matematyki?

unnamed file 3

Matematyka to przedmiot, który wielu dzieciom sprawia ogromne problemy a przecież wiedza, którą daje, jest bardzo wartościowa i przydatna. Matematyka jako przedmiot przewija się od początku kształcenia aż po studia.  Jak więc sprawić, żeby od początku nauka matematyki była przyjemna, żeby solidne podstawy dziecko miało w przysłowiowym małym palcu? To z pewności pomoże w dalszej nauce tego przedmiotu, kiedy stanie się on coraz bardziej skomplikowany? Jak pokazać dziecku, że matematyka jest potrzebna i może być zrozumiała?

Każdy tłumaczy trochę inaczej.

Nauczyciel szkolny musi się trzymać szczegółowych wytycznych zawartych w podstawie programowej. Musi spieszyć się z każdym zagadnieniem, żeby na pewno przerobić cały konieczny materiał dla danego rocznika. To ogromnie ogranicza formę, w jakiej może przekazywać swoją wiedzę. Tu nie ma czasu na zabawę, liczą się konkrety.

Ale już Ty jako rodzić wcale nie musisz trzymać się tych sztywnych wytycznych. Dlatego naukę matematyki warto urozmaicać dziecku na wszelkie możliwe sposoby. W zasadzie na każdym etapie czy to przedszkola, czy wczesnej podstawówki, czy liceum, matematyki można uczyć się na wiele sposobów, niekoniecznie rozwiązując nudne zadania z podręczników. Tak młodszym jak i starszym warto zaproponować różnego rodzaju łamigłówki matematyczne dopasowane poziomem do aktualnej wiedzy dziecka. Zadania mają zachęcać i mobilizować. Nie mogą być za trudne ani zbyt łatwe. Do nauki matematyki można użyć gier planszowych. Mnożenie, szybkie dodawanie i odejmowanie, logiczne myślenie. Rywalizacja motywuje do wykonywania działań. Ćwiczy też umiejętność koncentracji i trudnej stuki rywalizacji.

W nauce pomogą także kolorowe pomoce matematyczne, które wizualizują trudne pojęcia. Specjalne zestawy, liczmany, kolorowe wykresy, tabelki i ilustracje, których całą masę znajdziemy w internecie. Z takimi pomocami w naukę nie wkradnie się nuda i łatwiej będzie dziecku zapamiętać najważniejsze informacje.

Kiedy Twoja wiedza to za mało z pomocą przyjdzie korepetytor.

Również korepetycje z matematyki są indywidualnie dopasowywane do potrzeb ucznia. Kiedy czujesz, że Twoja wiedza już nie wystarcza, z pomocą możesz zwrócić się do profesjonalistów. Podczas korepetycji nadrabia się braki, zapełnia luki w wiedzy a wszystko to spokojnie, w przyjaznej atmosferze, która niewątpliwie wpływa na proces przyswajania informacji. Korepetytorzy swoją wiedzę przekazują w ciekawy sposób, tak, żeby rozbudzić wyobraźnię i zainteresować przedmiotem. Dodatkowo korepetycje, które odbywają się online, są bardzo wygodne, bo nikt nie traci cennego czasu na dojazdy. Każdy uczeń ma szansę na najlepszego korepetytora, bo nie ogranicza ich miejsce zamieszkania.

 

W procesie nauki warto próbować różnych sposobów, żeby pomóc dziecku zrozumieć przedmiot i pokazać, że może być ciekawy. 

Może spodobać Ci się również:

Wypełniacz do paczek gdzie kupić? Czym najlepiej zabezpieczyć towar?

Wypełniacz do paczek gdzie kupić? Czym najlepiej zabezpieczyć towar?

1 marca 2021

Prawidłowe pakowanie paczek wpływa na ich bezpieczeństwo oraz bezproblemowe dowiezienie do miejsca docelowego. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych metod zabezpieczania towarów. Jednak nie wszystkie są odpowiednie do każdego rodzaju przesyłki,…

Czytaj więcej