Jak przygotować się do zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej?

unnamed file

Zasady zatrudniania w ciągu ostatniego roku uległy pewnym zmianom, a sam proces rekrutacyjny przez pandemię przenosi się w przestrzeń wirtualną. To powoduje, że zdalne rozmowy kwalifikacyjne są coraz bardziej popularne. Również samo poszukiwanie pracy przez internetowy portal rekrutacyjny, czy wykorzystanie zdalnych rekruterów do szukania pracownika staje się powszechne.

Takie działania powodują, że warto zastanowić się nad tym, jak przygotować się do rozmowy zdalnej i czy jest ona taka sama jak osobiste, fizyczne spotkanie w sprawie pracy. W tym przypadku istotne są czynniki towarzyszące takiej rozmowie, czyli miejsce i czas przeprowadzenia rozmowy, a także osobiste przygotowanie do wideokonferencji.

Na co zwrócić uwagę przygotowując miejsce spotkania w sprawie pracy online? 

Głównym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę to miejsce przeprowadzenia rozmowy, w tym przypadku zazwyczaj jest to nasz własny dom. Rozmowa kwalifikacyjna online w dużej mierze przebiega tak jak rozmowa na żywo. Kandydat i rekruter dokładnie tak samo współdziałają, różnicą są okoliczności takiej rozmowy.

Dom lub mieszkanie to teren, którym niechętnie dzielimy się z obcymi, a w związku z tym warto zadbać o jego wygląd. Należy też wybrać mało intymne miejsce do przeprowadzenia wideokonferencji, czyli unikać np. sypialni. Chcąc wypaść profesjonalnie musimy również wybrać odpowiedni strój, pamiętając, że od tego elementu zależy to, jak przyszły pracodawca będzie nas postrzegał.

Jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna online?

Dobre zaplanowanie wideokonferencji, a także odpowiednie przygotowanie się di niej wymaga skupienia i koncentracji. Warunki, zatem, które musimy stworzyć w mieszkaniu to zachowanie ciszy i spokoju. Dlatego warto zadbać, by po pomieszczeniu, z którego łączymy się z rekruterem, nie biegały dzieci, ani zwierzęta, nie grała głośna muzyka, ani nie było elementów rozpraszających.

Rekruter zwróci z pewnością uwagę na nasze przygotowanie merytoryczne, dlatego bezwzględnie należy znać ofertę firmy oraz dobrze przygotować się tematycznie. Dobrym pomysłem jest zrobienie notatek, ale nie należy ich odczytywać przed kamerą. 

Jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej online?

Istotne jest, by przed spotkaniem sprawdzić, czy sprzęt działa jak należy, a mikrofon oraz kamera są w pełni sprawne. Rozmowa rekrutacyjna online niczym nie różni się od tej na żywo pod względem zachowania. Uśmiech i profesjonalne podejście do procesu rekrutacji, a także umiejętność poradzenia sobie z technicznymi problemami, jeśli nastąpią, będzie miało pozytywny wpływ.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak uporządkować dokumenty w firmie? Forma tradycyjna i elektroniczna

1 lutego 2021

Prowadzenie firmy to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga od nas posiadania odpowiedniej wiedzy na wiele różnych tematów. Bardzo ważne jest zarządzanie pracownikami, ale oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę także na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady