Jak dentysta sprawdza który ząb boli? Jakie badania stomatologiczne są tutaj najskuteczniejsze?

photo 1629909613654 28e377c37b09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Ból zęba to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która często kieruje pacjentów do gabinetu stomatologicznego. Często ból ten jest promieniujący, przez co może pojawić się problem ze wskazaniem konkretnego zęba, który wymaga leczenia. Z jakich więc sposobów korzysta dentysta Wrocław, chcąc znaleźć bolącego zęba?

Jak sprawdzić, który ząb boli – skuteczne sposoby stomatologiczne?

Najbardziej pomocnym badaniem, które stomatolodzy wykorzystują jest prześwietlenie RTG zęba. To właśnie ten sposób pozwala na sprawdzenie, co dokładnie dzieje się z zębem. Na zdjęciu zębów każdy dobry dentysta Wrocław zobaczy wszelkie stany zapalne, próchnicę oraz inne nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej.

Czasem można się także spotkać z testem opukowym, który przeprowadzany jest przez stomatologa. Czynność ta polega na opukaniu zęba, aby sprawdzić lokalizację bólu.

Jeżeli podczas opukiwania zęba pacjent odczuwa ból dentysta, powinien przeprowadzić dalszą diagnostykę. W momencie, gdy szybko zareagujemy i udamy się na wizytę do gabinetu dentystycznego, istnieje duża szansa na uniknięcie leczenia kanałowego, które wiąże się z większą ingerencją w zęba.

Czy ból zęba zawsze pojawia się podczas próchnicy?

Ból zęba zawsze kojarzony jest z rozwojem próchnicy. Chociaż w początkowej fazie próchnicy ból nie jest zazwyczaj odczuwany, to nie oznacza, że dolegliwość ta się nie pojawi. Poza tym zdarza się, że po kilku dniach ból nagle znika, co bardzo cieszy pacjenta.

Niestety pomimo tego, że ból minie próchnica wciąż się rozwija i niszczy zęba. Dolegliwości bólowe mijają tutaj wyłącznie dlatego, że dochodzi do zniszczenia nerwu. W momencie, kiedy próchnica będzie bardzo zaawansowana ból powróci ze zdwojoną siłą, a wtedy zwykłe leczenie może nie wystarczyć i konieczny będzie zabieg endodontyczny.

Ból zęba sygnalizujący inne problemy

Ból zęba często występuje podczas próchnicy, ale nie zawsze jest to jedyna przyczyna nieprzyjemnych dolegliwości. Niekiedy ból może powodować choroba dziąseł lub uraz zęba. Czasem dolegliwość ta wywołana jest też przez nadwrażliwość zębów.

Należy jednak wspomnieć, że wrażliwe zęby nie zawsze oznaczają jakieś poważne nieprawidłowości. Bez względu na to, co mogło spowodować ból zęba, trzeba jak najszybciej udać się do dentysty, który wykona odpowiednie badania i stwierdzi konkretną przyczynę. Czasem może świadczyć to o czymś niegroźnym, ale zdarza się, że dolegliwość ta wiąże się również z koniecznością wdrożenia leczenia stomatologicznego.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Jakie drzwi antywłamaniowe do mieszkania? Klasy odporności na włamanie

1 listopada 2020

Duża ilość współczesnych domów jednorodzinnych posiada dość nietypowe zabezpieczenia. Do jednej z nich zalicza się funkcje monitorowania. Ma to na celu ochronienie naszego mieszkania przed złodziejami. Niniejszy artykuł ma na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady