Jak czyścić obuwie sportowe? Sprawdź co zrobić, by przedłużyć ich przydatność

photo 1460353581641 37baddab0fa2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Buty sportowe są najpopularniejszym wyborem wśród młodzieży i dorosłych. To niezwykle wygodne produkty, które świetnie układają się na stopie i mogą posłużyć przez wiele sezonów. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji, a przede wszystkim czyszczeniu obuwia z zabrudzeń. Jak się do tego zabrać?

Podstawowe środki pielęgnacji najlepsze…

Najlepsze są najprostsze rozwiązania, dlatego warto regularnie czyścić obuwie z błota, stosując zwykłą ściereczkę i wodę. Można też użyć specjalnej szczotki, należy jednak sprawdzić, czy zbyt twarde włosie nie uszkodzi delikatnej powierzchni cholewki. Proces najlepiej przeprowadzić zaraz po powrocie do domu, gdy zabrudzenia i kurz jeszcze się nie zeschły.

Nie warto pozostawiać zakurzonych butów w pobliżu źródła ciepła. Każdy sklep z butami sportowymi zastrzega, że takie działanie może doprowadzić do popękania powierzchni materiału i obniży jego wytrzymałość. Jeśli zabrudzenia zbyt silnie przylegają do powierzchni, można zastosować łagodny detergent, np. mydło, którym usuniemy przylegające resztki błota. Od czasu do czasu warto też przeprowadzić gruntowne czyszczenie podeszwy, szczególnie wtedy, gdy ma ona dość agresywny wzór bieżnika.

Czy można prać obuwie sportowe z markowego sklepu?

Wszystko zależy od materiału, z którego produkty zostały przygotowane. Jeżeli są to warianty o lekkiej konstrukcji, cienkiej podeszwie i uszyte z jednego kawałka materiału, można spróbować je wyprać. Trzeba jednak wybrać krótki program i pranie przy niskiej temperaturze z łagodnym detergentem.

Przed taką formą czyszczenia dobrze jest jednak sprawdzić zalecenia producenta. Najczęściej informacja o tym, czy prać obuwie sportowe ze sklepu znajduje się na ich metce. Jeśli zobaczymy tam kategoryczny zakaz, najlepiej oczyścić ich powierzchnię standardowymi metodami. Wnętrze butów można delikatnie przemyć wilgotną szmatką i zastosować specjalne preparaty do usunięcia przykrego zapachu.

Co zrobić z przemoczonymi butami?

Nadmiar wody łatwo usunąć, stosując papierowe gazety. Wystarczy wyłożyć nimi wnętrze przemoczonego buta i odczekać aż papier wchłonie nadmiar wody. Jeśli będzie jej nadal dużo,  należy wymienić gazety. Można też analogicznie zastosować ziarna ryżu, które odznaczają się silnymi właściwościami higroskopijnymi.

Kategorycznie nie warto jednak ustawiać butów sportowych bezpośrednio przy źródle ciepła. To najgorszy sposób suszenia, który może znacznie osłabić szwy i strukturę materiału. Jeśli chcemy jak najszybciej usunąć wilgoć, można wykorzystać suszarkę, choć ten sposób powinien być wykorzystywany w szczególnych wypadkach.

https://woliniusz.pl/

Może spodobać Ci się również:

photo 1560448204 603b3fc33ddccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMXx8aG9tZSUyMGZ1cm5pdHVyZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI5ODY3ixlibrb 4.0.3q80w1080

O jakich gadżetach warto pamiętać urządzając salon? Niezbędne akcesoria w każdym salonie

1 lutego 2024

Jesteś na etapie urządzania swojego salonu i zastanawiasz się, jakie gadżety najlepiej się sprawdzą? W sklepach oferowanych jest mnóstwo różnych akcesoriów, które świetnie dopełnią każde wnętrze, ale też wpłyną na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady