Ile jest płatne zwolnienie lekarskie w Niemczech? Czy można wypowiedzieć umowę podczas zwolnienia lekarskiego?

unnamed file 2

Choroba pracownika to sytuacja, której nie da się przewidzieć. Czas, kiedy osoba zatrudniona nie jest zdolna do pracy nie powinien wpłynąć na sytuację finansową, ponieważ mogłoby to negatywnie oddziaływać na zdrowie i funkcjonowanie takiego pracownika. Planując wyjazd do pracy w Niemczech, warto wiedzieć, jakie wynagrodzenie otrzymamy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Ile wynosi wynagrodzenie podczas zwolnienia lekarskiego?

Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma prawo do otrzymania wynagrodzenia. To, jaką kwotę dostaniemy podczas choroby, zależy ostatecznie od naszych zarobków. Aby otrzymać wynagrodzenie w czasie, kiedy będziemy na zwolnieniu, musimy w danej firmie przepracować, co najmniej 4 tygodnie.

Jeśli czas pracy był krótszy pieniądze, będą pochodzić z kasy chorych. Kwota, jaką otrzymamy, wynosi 100% wynagrodzenia chorobowego. W sytuacji, kiedy choroba będzie trwała dłużej niż 6 tygodni wynagrodzenie, będzie wypłacać kasa chorych.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że wypłacana kwota będzie niższa w odróżnieniu od pierwszych 6 tygodni. Zarobki brutto będą wynosić wtedy 70 procent, a netto nie mogą być większe niż 90 procent.

Czy można wypowiedzieć umowę na zwolnieniu lekarskim?

Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech jest możliwe, co wpływa na niekorzyść pracowników. Pracodawca, wypowiadając umowę w czasie trwania zwolnienia pracownika, musi wypłacać należne mu wynagrodzenie, aż do końca trwania umowy.

W takiej sytuacji pracownik ma szansę na otrzymanie zasiłku z kasy chorych bez względu na to, ile czasu chorował. Poza tym bardzo ważne jest, żeby była ciągłość zwolnień, ponieważ brak ciągłości wiąże się z utratą prawa do zasiłku.

Należy pamiętać o tym, aby zwolnienia były dostarczane na czas, gdyż Niemieccy pracodawcy przywiązują do tego dużą uwagę. Nie można również podejmować innej pracy, będąc na zwolnieniu lekarskim, ponieważ może być to powodem wypowiedzenia umowy o pracę u obecnego pracodawcy.

Zwolnienie lekarskie od polskiego lekarza

Zdarza się, że będąc w Polsce osoba, która pracuje w Niemczech, będzie musiała skorzystać z porady lekarskiej. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, jednak sprawy nieco się komplikują, gdy lekarz będzie musiał wystawić zwolnienie.

Wtedy należy bezzwłocznie poinformować swojego pracodawcę oraz jak najszybciej dostarczyć mu zwolnienie. Czas, jaki mamy na dostarczenie zwolnienia to 4 dni, a więc nie należy z tym zwlekać, ponieważ może nieść to za sobą poważne konsekwencje.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Drzwi zewnętrzne. Ostatni punkt w projekcie domu.

1 stycznia 2021

Budowa domu zaczyna się na fundamentach, a kończy na dachu. Jednakże każde domowe ognisko musi zawierać okna na świat i odpowiednie drzwi. W domu może ich wcale nie być, ale…

Czytaj więcej