Gdzie ustawić zbieżność kół? Czy jest to w ogóle potrzebne?

unnamed file 3

Przy wymianie opon często orientujemy się, że koła pojazdu nie są ustawione w prawidłowy sposób. Choć powinny być ułożone idealnie pionowo, zazwyczaj pod pewnym kątem nachylone są do wewnątrz lub na zewnętrzną stronę samochodu. Nie jest to problem stanowiący bezpośrednie zagrożenie na drodze, jednak takie ustawienie kół może przyczynić się do kolizji. Warto więc w trakcie przeglądu przeprowadzić prosty zabieg geometrii, który pomoże skorygować ten problem. Jak to zrobić?

Komputerowa geometria kół  kiedy jest potrzebna?

Specjaliści zalecają minimum raz na rok skontrolować stan kół samochodowych, przez co można będzie szybko zniwelować negatywne skutki ich ustawienia. Niekiedy kontrola zalecana jest częściej, bowiem częsta jazda po słabej jakości jezdni oraz ostry styl kierowania może znacznie przyczyniać się do zmiany kąta ułożenia.

Jeśli nie zauważamy żadnych objawów nieprawidłowego ustawienia przez dłuższy czas, powinni udać się do serwisu raz na rok. Dobrym czasem na sprawdzenie zbieżności kół jest wiosna, czyli okres bezpośrednio po ciężkim dla pojazdu sezonie zimowym. Warto jednak przede wszystkim obserwować swój samochód. Do niepokojących sygnałów może być wyczuwalny bezwład na pokonywanych zakrętach lub w przypadku nadmiernej rozbieżności niekiedy da się wyczuć tzw. luzy na prostych odcinkach dróg.

Gdzie ustawia się zbieżność?

Najlepiej do takiej czynności zatrudnić renomowany serwis. Do prawidłowego ustawienia położenia kół potrzeba doświadczenia i wprawnej ręki, mniej doświadczeni mechanicy mogą nie tylko niewiele pomóc, lecz pogorszyć całą sytuację. Naprawa tego typu usterki nie jest zbyt kosztowna, dlatego nie warto sugerować się niewielkimi różnicami cenowymi.

Ustawianie zbieżności kół wymaga szczególnej precyzji. Już różnica ustawienia rzędu pół stopnia może znacząco wpłynąć na jakość prowadzenia auta. Autoryzowane serwisy są w stanie skorygować defekty z dokładnością do dziesiątych lub setnych części stopnia, dlatego warto korzystać tylko z zaufanych placówek.

Czy naprawdę to konieczne?

Oczywiście, lekkie odchylenia ułożenia kół samochodu nie będą stanowić bezpośredniego zagrożenia, lecz znacząco wpłyną na sposób i komfort jazdy. Niewłaściwa geometria kół może powodować kłopoty z prowadzeniem samochodu, a także utrzymaniem kontroli w trakcie pokonywania zakrętów i nierówności.

Defekt powoduje również nierównomierne zużycie opon, co może skutkować przetarciem ich z jednej strony i pęknięciami. W trakcie jazdy zwiększa się również opór toczenia, przez co samochód spala znacznie większe ilości paliwa. Nie warto więc bagatelizować problemu i raz na rok lepiej skorygować zbieżność kół. Kraków jest miejscem, w którym przy niskich kosztach przeprowadzić można takie naprawy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1525893277997 207c04d47d65cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxkZW50aXN0JTIwZGVudGlzdHJ5fGVufDF8MHx8fDE2NDg1NjY4OTUixlibrb 1.2.1q80w1080

Zalety implantów zębowych i przeciwwskazania do ich zakładania

1 maja 2022

Implanty zębowe stosuje się w przypadku utraty zęba i jest to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn mają ubytki. Przy jednym brakującym zębie stosuje się jeden implant, ale…

Czytaj więcej