Drzwi zewnętrzne. Ostatni punkt w projekcie domu.

unnamed file 4

Budowa domu zaczyna się na fundamentach, a kończy na dachu. Jednakże każde domowe ognisko musi zawierać okna na świat i odpowiednie drzwi. W domu może ich wcale nie być, ale zewnętrzne na pewno się przydadzą.

Projekt domu zakładający wysokie wskaźniki energooszczędności wymaga zastosowania odpowiednich drzwi i okien. Wybierając te, które najlepiej odpowiadają wyglądem do projektu, należy również wziąć pod uwagę współczynnik termoizolacyjny. Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego zazwyczaj zaopatrzone są w dokładną specyfikację.

Współczynnik termoizolacji przy wyborze drzwi

Jednostką, która określa poziom przenikania ciepła przez drzwi i okna jest wartość U lub Ud, w zależności od opisu producenta. Parametr „U” jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy dobrej izolacji wewnętrznej przestrzeni. Dokładnie informuje o tym, ile ciepła „ucieka” z pomieszczeń przez otwory okienne i drzwiowe.

Dobrze dobrane drzwi wejściowe maksymalnie mogą mieć wartość Ud=1.5 W/m2K według norm unijnych. W zależności od projektu domu, im bardziej energooszczędny tym niższa musi być ta wartość. W domach pasywnych współczynnik Ud powinien wskazywać maksimum 0,8 Ud.

Jaki materiał na drzwi wejściowe energooszczędne?

Pamiętać warto, że nieistotne jest w tym względzie, czy drzwi będą drewniane, czy metalowe. Z całą pewnością dobrą izolację uzyskuje się stosując odpowiednią grubość skrzydła drzwiowego, a także odpowiednie wypełnienie wnętrza. W tym przypadku jakościowe drzwi są dość ciężkie, o grubości około 90 mm. 

Energooszczędne drzwi wejściowe powinny być stworzone z najwyższej jakości materiałów niepodatnych na uszkodzenia. Materiał, z którego są wykonane służy w celach estetycznych i zabezpieczających dom przed włamaniem i tylko pośrednio z izolacją.

Ościeżnica i oszczędzanie ciepła

Chcąc zachować parametry izolacyjne nie należy zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniej ościeżnicy. Musi być szersza oraz wykonana z dobrych materiałów. Wybór ościeżnicy powinien opierać się o sprawdzenie, jak jest wypełniona. Odpowiedni materiał izolacyjny wewnątrz, będzie stanowił o podwyższeniu wskaźnika energooszczędności.

Taki drobiazg, jak próg pod drzwiami również nie może zostać niezauważony. Dobra izolacja wymaga od wszystkich elementów przy wejściu wysokich właściwości izolacyjnych. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego kompozytu, który pozwoli uszczelnić otwór pod drzwiami.

Dom energooszczędny wymaga sporo pracy i przemyślanych decyzji. Warto postawić na dobre materiały i dobrze dobrane elementy, a koszty szybko się zamortyzują.

 

Może spodobać Ci się również:

Jak dbać o korony cyrkonowe? Co wpływa na trwałość koron cyrkonowych?

1 sierpnia 2022

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotne bez względu na to, czy mamy swoje zęby, czy korzystaliśmy już z zabiegów protetycznych. Co więcej, w momencie, kiedy nasze uzębienie zostało…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady