Co to jest manipulator przemysłowy? Do czego służy i jakie ma funkcje?

Co to jest manipulator przemysłowy? Do czego służy i jakie ma funkcje?

Podczas pracy w zakładach fabrycznych, często wymagane jest przeniesienie ciężkich i niewygodnych ładunków. Przepisy BHP dopuszczają pracę przy maksymalnym obciążeniu wynoszącym 30 kg w przypadku pracy stałej i 50 kg podczas pracy dorywczej. Stąd, często w takich fabrykach wykorzystuje się podnośniki, żurawie czy specjalne suwnice. Dużym ułatwieniem przy transporcie materiałów są także manipulatory przemysłowe. Ich użycie znacznie poprawi efektywność i bezpieczeństwo pracy. Dziś sprawdzimy, czym są manipulatory i jakie korzyści wynikają z ich stosowania.

Manipulator przemysłowy – co to takiego?

To mechaniczna konstrukcja, dzięki której pracownicy mają znacznie ułatwiony proces przenoszenia większych ładunków. To narzędzie, które wspiera operatora podczas dźwigania i transportu produktów o nieregularnym kształcie, dużych rozmiarach i znacznej masie. Operator steruje nim samodzielnie wykorzystując siłę mięśni, jednak w efekcie może on przenosić ładunki o wadze od kilku do nawet tysiąca kilogramów.

Manipulatory, jak sama nazwa wskazuje, zostały przygotowane do pomocy w przenoszeniu, podnoszeniu i manipulacji ładunków w warunkach ograniczonego obszaru pracy. To urządzenia technicznie zwiększające siłę pracownika, który może w ten sposób szybciej realizować swoje obowiązki.

Budowa urządzenia

Ze względu na rodzaj zasilania wyróżnia się manipulatory elektroniczne oraz pneumatyczne. W obrębie tych grup istnieje wiele rodzajów i podtypów urządzeń, które wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych.

Jeśli chodzi o parametry konstrukcyjne wyodrębniamy zwykle dwie sekcje manipulatorów. Pierwszą z nich jest chwytak, który odpowiada za uchwycenie i sterowanie ładunkiem. Urządzenie składa się również z konstrukcyjnych elementów transportowych, dzięki którym dźwignięty element jest przenoszony w odpowiednie miejsce. Oprócz silników elektrycznych czy siłowników pneumatycznych manipulatory wykorzystują także układy hydrauliczne do transportu materiałów.

W zależności od zastosowanego modelu udźwigu wyróżnić można urządzenia pracujące na bazie sztywnego układu ramion oraz te wykorzystujące podwieszenia na linkach. Urządzenia mogą być wmontowane do posadzek, a także płyt bazowych. Mogą również stanowić element wózków jezdnych oraz suwnic.

Kiedy manipulator jest przydatny?

To urządzenia wykorzystywane przede wszystkim do odciążenia pracowników przy trudniejszych, powtarzalnych pracach związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznych. Wpływają one na zmniejszenie zmęczenia i poprawienie efektywności prac związanych z przenoszeniem, układaniem i odwracaniem ciężkich ładunków. Zmniejszają także ryzyko występowania schorzeń układu szkieletowo-mięśniowego pracowników.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Jak wygląda nadajnik GPS? Czy wygląd nadajnika wpływa na jego skuteczność?

1 listopada 2021

Lokalizowanie pojazdu dla wielu osób to duże ułatwienie, zwłaszcza gdy zależy nam na bezpieczeństwie naszego auta. Nadajnik GPS jest coraz popularniejszym urządzeniem, które każdego dnia pomaga odnaleźć mnóstwo samochodów, które…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady